Едва 5-6% от хората с увреждания у нас работят. Това обявиха от Националната организация на хората с увреждания по повод Европейския ден за протест на хората с увреждания
За българите с увреждания този ден е посветен на това да подсетят управляващите от какво имат нужда, какво повече може да се направи за тях и за подобряване начина им на живот. От организацията се оплакаха, че политиците и работодателите изтъкват пред обществото фантастични цифри, че хората с инвалидни пенсии са станали 1 милион.
Истината е, че дупката в бюджета на НОИ за 2015 г. е над 4 милиарда лева и дори да се спрат всички инвалидни пенсии, няма да има никакво значение - те са много малка част от нея. Не е вярно, че те източват системата, убедени са хората с увреждания. Според тях проблемът идва още от 2002 г., тъй като оттогава досега вноските за пенсии са паднали с над 10%.
Не се разкриват нови работни места. Безработицата стои на изключително високо ниво, особено при хората с увреждания. Едва около 5%-6% от инвалидите са трудово заети, оплакват се българите с увреждания. Те твърдят, че в бюлетина на НОИ за 2014 г. общо 547 хиляди лица с увреждания получават инвалидна пенсия от трудова дейност, като са намалели с 15 хиляди от предходната година. Това са хора, които са работили или след увреждането са си намерили работа, но увреждането се е усложнило.
Няма държава в света, в която хората с увреждания, получаващи пенсии, да са под 6%. Само ние пищим, че са много. Истина е, че трябва да се увеличат осигурителните вноски постепенно, убедени са представители на Националния съвет за интеграция за хора с увреждания.