Една трета от хората страдат от пет или повече заболявания
Едва 5% от жителите на Земята могат да се похвалят с идеално здраве, а близо една трета от човечеството страда от пет или повече хронични заболявания.
Това показват резултатите от глобално изследване, направено от експерти от Вашингтонския университет.
Най-често срещаните здравословни проблеми в развиващите се страни са болките в гърба, анемията и депресията, от които страда всеки шести жител на планетата.
Освен тях в челната десетка са се класирали кариес, диабет, мигрена и болки в шията.
"Най-разпространените болести са свързани с нарушенията в опорно-двигателния апарат и отклоненията в психиката и поведението. Хората, страдащи от тези заболявания, не получават достатъчно грижи и внимание от здравните служби и съответно тяхното състояние се влошава.
За да се решат тези проблеми, ще трябва да се направят сериозни и глобални промени в здравната система по целия свят. Сега трябва да помагаме на хората не само да доживеят до старините си, а и да остават максимално дълго в добро здраве”, заяви Теодор Вос, професор от Вашингтонския университет.
По време на проучването медиците са оценявали предразположеността на човечеството към различните заболявания на глобално ниво и колко години от живота на всеки един човек отнемат.
Главният извод от този експеримент е, че броят на болните хора в обществото продължавал да расте през последните 20-25 години, а смъртността се е увеличила съвсем малко. Като резултат почти 95 на сто от цялото население на планетата страдат от различни зарази, а близо една трета са носители на 5 и повече видове заболявания.
Всяка година човечеството губи общо около 730 млн. години от живота заради болести, както от смъртоносни, така и от сравнително леки заболявания.
Ситуацията е значително влошена в сравнение с миналия век поради две основни причини - общото застаряване на населението и увеличаването на здравословните проблеми, които възникват още при раждането.