Животът на хората с увреждания в България е изключително труден. Само 10% от тях са трудово заети в различни сфери на обществения живот
Стряскащите данни бяха обявени на дискусионен форум в столицата на тема "Възможности за трудова заетост за хората с увреждания”. Той бе част от проекта "Нови възможности за хората с увреждания”.
Макар според проучване, представено на събитието, 67% от работодателите да твърдят, че не са отказвали работа на човек с увреждане, за тези хора продължава да бъде изключително трудно да се реализират професионално. Основната причина за ниската им заетост е недостъпната архитектурна и транспортна среда, като проблем се отчита и липсата на ефективни насърчителни мерки за наемане на хора с увреждания. Според анкетното проучване, проведено от вестник "Сега” и Българската стопанска камара (БСК) близо 70 на сто от предприятията у нас нямат програма за социална отговорност към хора с увреждания.
"Това е болезнен проблем. Цялото ни общество е длъжник на хората с увреждания. Все пак 42-рото Народно събрание направи изменения в няколко закона – Закона за обществените поръчки, за интеграцията на хора с увреждания, за държавния бюджет – с които и с малко ги подпомогнахме. Това е недостатъчно, но е максимално възможното в момента”, заяви председателят на социалната комисия в парламента Корнелия Нинова.
Според британския посланик Джонатан Алън, който бе гост на форума, основният проблем е в начина на мислене на хората. "Пътят към равенството е труден и дълъг. За да има прогрес, най-важното е прилагането на законите и отговорните органи да следят за него. Нагласите на обществото към хората с увреждания трябва да се променят. Когато ги виждаме по-често на работното си място, когато видим депутат с увреждания, дори посланик, ще започнем да считаме това за нещо нормално”, заяви Негово превъзходителство.
Проблемът наистина е вътре в самото общество, съгласи се изпълнителният директор на Агенцията за хора с увреждания Минчо Коралски. По думите му нагласите трябва да започнат да се променят още в детската възраст – не децата с увреждания да се отделят от останалите, а всички да учат в едни и същи училища, за да се възпита толерантност.
Той отправи и запитване към зам.-министъра на труда и социалната политика Светлана Дянкова дали ще се ангажира всяка година да се провеждат поне 3 срещи между властта и хората с увреждания. Тя от своя страна заяви, че не е невъзможно, но вече има 10 обществени съвета, които работят на този принцип.
Според различните данни в България хората с увреждания са между 600 000 и 1 000 000. В ЕС 1 от всеки 6 души е с увреждания. Хората от тази група живеят в много по-лоши условия, проучванията показват, че бедността при тях е в пъти по-висока от средната при останалите.