Франция, която въведе квота през 2011 г., е първата държава членка на ЕС, която има повече от една жена на ръководна позиция във всички най-големи компании в страната
България единствена в ЕС със спад на броя на жените на ръководни позиции, съобщиха от Европейската комисия.Броят на жените на ръководни позиции в ЕС е нараснал до 15.8% спрямо 13.7% през януари 2012 г. Увеличение има във всички държави от съюза с изключение България, Полша и Ирландия.
България е единствената, която регистрира значителен спад на жените на ръководни позиции - с 4%, а в Полша и Ирландия равнището се е запазило непроменено - съответно 12% и 9%.
ЕК вече предложи от 14 ноември 2012 г. за въвеждане на квота от 40% за жените на ръководни позиции. Всички компании, в които работят над 250 души и с годишни приходи от 50 милиона евро, ще бъдат задължени в годишните си отчети да посочват броя на мъжете и жените в съвета на директорите.
България се обяви срещу квотите.
Общото увеличение за ЕС е с 2.2% спрямо октомври 2011 г. и е най-голямата промяна на годишна основа, регистрирана до момента. Данните бяха представени от зам.-председателят на ЕК Вивиан Рединг на Световния икономически форум в Давос. Тя участва в дискусията "Жените във вземането на икономически решения" заедно с управляващата директорка на МВФ Кристин Лагард.
Най-голям растеж на жените на ръководни позиции е регистриран в Италия (4.9%), съобщи БГНЕС.Неотдавна страната прие закон, изискващ компаниите да назначават 1/3 жени в ръководните си органи до 2015 г.
Франция, която въведе квота през 2011 г., е първата държава членка на ЕС, която има повече от една жена на ръководна позиция във всички най-големи компании в страната, представени на борсата. Сега те заемат 25% от ръководните постове, което е увеличение с 2.8% само за 10 месеца.
Представените днес данни са обещаващи, но предстои да бъде изминат дълъг път. 25% от най-големите компании в ЕС все още нямат жени на ръководните си позиции.