В много региони и областни градове няма нито една нощна аптека. Във Великотърновско над 260 хиляди души разчитат на една денонощна аптека, информира БНТ
Тя се намира във Велико Търново и след девет часа вечерта пред нея обикновено има опашка от чакащи. Фармацевтите казват, че обслужват хора от цялата област, които пътуват десетки километри до тук.
"От 100-150 км идват хора от други градове – Търговище, Свищов, Ловеч, Елена, Павликени, Горна Оряховица, който е град, колкото Търново", каза собственикът на аптеката Стефан Сгурев.
Хората също се възмущават, но казват, че нямат алтернатива и поне има къде да чакат с рецепта в ръка. Разказват, че до преди години и в техните градове е имало поне по една нощна аптека, но те постепенно затворили.
Според Стефан Сугарев неговата аптека е единствена, защото това е скъпа услуга, за която държавата създава допълнително пречки. За това, не е чудно, че колегите му от страната се отказват. За да се покрие нощния режим, трябва да бъдат назначени трима - четирима магистър-фармацевти, които естествено да почиват след нощна смяна. При това нощният труд се заплаща допълнително.
По думите на Сугарев държавата може да стимулира услугата, ако либерализира наредбите. "Аз не искам държавата да ми помага финансово, но примерно тя може да помогне мен и мои колеги като облекчи режима на денонощните аптеки. Първо това назначаване на допълнително хора оскъпява услугата, освен това смятам, че държавата трябва да се замисли за проблема и да сложи някакви регламенти, може би да се позволи повече права на помощник-фармацевтите и бакалавър фармацевтите. По-добре да има нощни аптеки с бакалаври, отколкото да няма и на 100 км да не можеш да намериш спешно някаква нужда за лекарства", казва той.
За проблема потвърдиха и от българския фармацевтичен съюз. Специалистите са готови да съдействат за разкриването на нощни аптеки в отделни големи региони, където услугата въобще липсва, но също казват, че държавата би могла да помогне с нови правила.