През 1985 г. Михаил Горбачов драстично намали производството на водка и забрани продажбата й преди обед. Според изследователите потреблението на алкохол е намаляло с една четвърт, след като ограниченията са влезли в сила
Високият брой на ранни смъртни случаи в Русия се дължи предимно на прекомерна употреба на алкохол и най-вече водка, показва изследване, цитирано от Би Би Си.
Проучването, публикувано в медицинското списание The Lancet, твърди, че 25% от руснаците умират преди 55 години и по-голямата част от смъртните случаи се дължат на злоупотреба с алкохол. За сравнение във Великобритания този дял е 7 на сто.
Причините за смъртта включват чернодробни заболявания и алкохолни натравяния. Мнозина загиват и при инциденти, след като са се сбили с някого.
Проучването е най-голямото по рода си в страната, посочва Би Би Си. Изследователи от руския Онкологичен център в Москва, Оксфордксия университет във Великобритания и Международната агенция за изследвания на рака към Световната здравна организация в Париж са разглеждали алкохолните навици на 151 000 възрастни руснаци в рамките на 10 години. През това време 8000 от тях са починали. Учените са използвали и предишни проучвания, в които са анкетирани близки на починали 49 000 души.
"Нивата на смъртността в Русия варират през последните 30 години, тъй като ограниченията за употреба на алкохол и социалната стабилност бяха различни при президентите Горбачов, Елцин и Путин. Основният фактор, който предизвика тези колебания в броя смъртни случаи е водката", казва професор Ричард Пито от Оксфорд.
През 1985 г. Михаил Горбачов драстично намали производството на водка и забрани продажбата й преди обед. Според изследователите потреблението на алкохол е намаляло с една четвърт, след като ограниченията са влезли в сила. Тогава, след падането на комунизма, хората започват отново да пият повече и като цяло смъртните случаи се увеличават.
Когато президентът Борис Елцин дойде на власт, общата смъртност сред младите мъже нараства над два пъти, отбелязва Проф. Пито. "Имаше голямо увеличение на пиенето и те са пиели по разрушителен начин. Напивали са се от концентрати и след това са си купували още и са пиели още, увеличавайки риска от фатален изход", казва той.
Потреблението на алкохол сред жените също варирало в зависимост от политическите събития, но жените пият по-малко и нивата на смъртност също са по-ниски.
Проучването отбелязва още, че повече руснаци, които са пиели, са и пушели.
През 2006 г. Русия въвежда по-строги мерки, като увеличи акциза и ограничи продажбите. Оттогава потреблението на алкохол пада с една трета и делът на мъжете, починали преди 55-годишна възраст, намалява от 37 на 25%.
През 2011 г. всеки пълнолетен руснак пие сред по 13 литра чист алкохол годишно, 8 литра от които са предимно водка. Във Великобритания това количество е 10 литра на човек, но по-малко от 2 литра от тях са концентрат.
Учените твърдят, че основният проблем, който предизвиква високата смъртност сред руснаците, е прекомерната употреба на алкохол.