Еднометрова вълна от образувалото се след земетресението край Япония цунами достигна североизточните японски брегове
Това е първата вълна, която достига Япония след днешното земетресение с магнитуд 7,3 по скалата на Рихтер.
Вълната е заляла брега на град Ишиномаки, който бе и най-силно засегнатото селище след земетресението от 11 март 2011 година.
В същото време, тревогата за цунами в Япония остава, като се смята, че на места вълните може да достигнат 2 метра.
Компания „Токио електрик пауър” съобщи, че няма данни за нови щети в АЕЦ „Фукушима” след днешното земетресение с магнитуд 7,3 по Рихтер край бреговете на японския остров Хоншу, предаде АФП.
Предупреждение за цунами е в сила за префектура Мияги, която беше тежко засегната след земетресението през март 2011 година, когато загинаха хиляди хора.
По-рано днес земетресение с магнитуд 7,3 по Рихтер разтърси японския остров Хоншу, съобщи БГНЕС. По данни на Европейския сеизмологичен център епицентърът на земния трус е бил на 274 км източно от Сендай и на дълбочина 40 км. Земетресението е усетено и в Токио. Беше обявена е опасност от цунами.
Разлюляна беше същата област, която пострада тежко от земетресението и цунами през март 2011 г. Тогава заради проблем с охладителните системи на АЕЦ "Даиичи" в префектура Фукушима беше предизвикана най-голямата ядрена криза от 25 години насам.
Засега няма съобщения за жертви вследствие на труса. Според японската скала той е от степен "по-ниска 5" в префектура Мияги, което означава, че може да има нанесени щети на пътища и сгради, които са по-малко издържливи на земетресения. Reuters отбелязва, че тази скала измерва по-скоро степента, в която сградите са се разтресли, и дава по-добра представа за възможните щети, а не за магнитуда. В Токио например тя е била 4.
Телефонните мрежи в Япония са претоварени и е трудно хората да се свържат със своите близки в префектура Мияги. За нея, която беше центърът на разрушенията и през март 2011 г. е било издадено предупреждение за еднометрова вълна цунами.