При последната проверка през април МААЕ беше критична към усилията за почистване от страна на TEPCO и заяви, че планът има нереалистична времева рамка
Ядрени експерти от ООН пристигнаха днес в Япония, за да оценят процеса по извеждането от експлоатация на повредената АЕЦ във Фукушима и напредъка по премахването на горивните пръти, съобщи Reuters. Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) провежда второ преразглеждане на процеса по изключване, който може да отнеме четири десетилетия. Инцидентът във Фукушима, причинен от разрушителното земетресение и цунами през март 2011 г., се превърна в най-голямата ядрена криза от Чернобил насам. Оттогава операторът на централата, енергийната компания TEPCO, полага усилия да намали изтичането на радиоактивна вода.
При последната проверка през април МААЕ беше критична към усилията за почистване от страна на TEPCO и заяви, че планът има нереалистична времева рамка. Експертите призоваха още се по-цялостен подход към справянето със замърсената вода.
Японското правителство, учени и други експерти редовно критикуваха енергийната компания заради продължителните течове на радиоактивна вода. През юли компанията призна, че в Тихия океан е изтичала радиоактивна вода, вероятно още от повредата през 2011 г.
Екип от 19 експерти от МААЕ и други институции ще обиколят централата в сряда и ще оценят работата на TEPCO по премахването на горивните пръти от реактор номер 4 и справянето със замърсената вода. Оценяването ще приключи на 4 декември.
Миналата седмица енергийната компания приключи с премахването на първата партида горивни пръти от охлаждащия басейн. Техниците трябва да извадят още над 1500 крехки и вероятно повредени части от басейн, който се намира на 18 метра над земята в сграда, наклонена след земетресението. Това е един от началните процеси по извеждането от експлоатация и представлява важен тест за скептичното правителство и обществото за това дали компанията ще се справи с почистването.