Преките чужди инвестиции са близо 2,8 млрд. лв. Така общо у нас са влезли 4,2 млрд. лв., като една трета се дължат на емигрантите
Въпреки кризата в Европа емигрантите продължават да крепят икономиката ни, показват данните на БНБ. През 2012 г. хората, работещи извън страната, са изпратили на роднините си в България 1,4 млрд.
лв.
Преките чужди инвестиции са близо 2,8 млрд. лв. Така общо у нас са влезли 4,2 млрд. лв., като една трета се дължат на емигрантите.
Статистиката обаче показва, че и родните гастарбайтери са стиснали кесията. През миналата година те са изпратили със 100 млн. лв. по-малко у нас спрямо 2011 г. По-малко пари са налели и чужденците, решили да инвестират у нас. За цялата година външните капитали са се свили с 681 млн. лв. Делът им в БВП на страната също намалява - до 3,5% спрямо 4,5% година по-рано.
Данните показват, че с една четвърт намаляват вложенията в основен капитал - до 933 млн. евро. Именно тези вложения се смятат за важни заради това, че показват дългосрочните намерения на компаниите. С 29 на сто до 96 млн. евро спадат реинвестираните печалби.
От статистиката на БНБ се вижда, че ръст на постъпленията има само при вътрешнофирменото кредитиране на български дружества от задграничните им централи. По тази линия в страната са постъпили 720 млн. лв. при 700 млн. година по-рано.
Така прогнозите на икономическия министър в оставка Делян Добрев не успяха да се сбъднат. През ноември м.г. той обяви, че преките чуждестранни инвестиции за 2012 г. ще достигнат 4 млрд. лв.