След като от години се говори за организирането на енергийна борса, на която токът ще се търгува, и беше определена за нейна начална дата 8 декември, вчера се разбра, че ще има ново забавяне
Във Варна заместник-министърът на енергетиката Николай Николов, цитирано т "Стандарт", обяви, че началото ще бъде поставено на 11 декември. В морския град се проведе етап от информационната кампания за либерализацията на енергийния пазар.
По данни на Николов 148 лицензирани търговци на електроенергия вече са се регистрирали в борсата.
Не съветваме битови потребители, т.е. етажна собственост да тръгва на този опасен експеримент да излиза на свободния пазар. Индустрията от своя страна трябва да търси излизане на него. Това каза председателят на Българския енергиен форум Иван Хиновски, цитиран от агенция "Фокус".
"Има такива случаи до момента, но те са неособено удачни за опиталите, защото се получават сравнително по-високи и неясни цени, заради липсата на развит пазар", допълни Хиновски.
По думите му, индустрията в лицето на малките предпиятия и фирми, молове, болници, масово се ориентират към свободния пазар, който свива регулирания и това е най-голямата опасност за цената.
"Свива се секторът, който покрива скъпите енергии все повече и повече и той естествено трябва да расте", коментира Хиновски. Той предупреди, че се очакват "катаклизми, ако либерализацията на енергийния пазар се извърши без разум и анализи".
"Нашите очаквания са за едно свиване на регулирания пазар, в следствие на нарастване на интересите към либерализирания пазар, което ще повиши по естествен път цената. Това ще означа,че автоматично ще се увеличат и цените на сводния пазар", уточни Хиновски.
"Песимистично настроен съм, че до Нова година ние ще успеем да си стъкмим законодателството, тъй като предстоят доста големи промени в Закона за енергетиката, които в момента се обсъждат в комисии", коментира още той.
Първоначално на борсата, на която ще се продава електроенергия за ден напред, ще се търгува тази, произвеждана от АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и водноелектрическите централи на Националната електрическа компания.
Останалите участници ще бъдат регистрираните търговци на електроенергия, които ще могат да купуват и препродават чрез новата платформа в рамките на ден напред. Участниците ще трябва да заплащат и различни такси, които да осигурят издръжката на самата борса.
За битовите потребители се очаква да има гратисен период от няколко месеца.
Когато борсата заработи в пълния си вид на практика енергийният регулатор няма да определя вече цените на тока както е в момента.