Една година след официалното обявяване на епидемията, вирусът уби над 10 000 души. Според организацията "Лекари без граници" за трагичните последици е виновна "глобална коалиция на бездействието"
Епидемията от ебола в Западна Африка ще отшуми до август тази година. Това прогнозира Исмаил Шейх Ахмед, председателят на мисията на ООН за ебола, цитиран от Би Би Си. Той призна, че организацията е направила грешки при избухването на заразата миналата година, понякога действайки "арогантно".
Според организацията "Лекари без граници", ранните й призиви за помощ са били игнорирани от местните правителства и от Световната здравна организация (СЗО).
"Вбесяващо е, че не бяхме чути и че вероятно именно това доведе до мащабите на епидемията", казва Хенри Грей от "Лекари без граници".
Исмаил Шейх Ахмед от мисията на ООН казва, че когато вирусът първоначално се разпространил, "вероятно е имало липса на знания и известно ниво арогантност". "Но мисля, че си научихме уроците", допълва той.
Предполага се, че първата жертва на актуалната епидемия от ебола е било малко дете в отдалечена местност в Гвинея, което е починало през декември 2013 г. Три месеца по-късно СЗО официално обяви епидемия, а след 5 месеца организацията призна, че става въпрос за световна заплаха. Към този момент загиналите са били около 1000 души.
Броят на жертвите и заразените сега намалява, но според "Лекари без граници" опасността все още не е отминала, тъй като последният значителен спад в случаите е бил през януари.