За 12 икономически дейности от общо 85 вече са сключени споразумения за определянето на минималния осигурителен доход за предстоящата 2016 г. Това съобщиха от КТ "Подкрепа"
Списъкът с подписалите споразумението включва синдикалните структури и съответните браншови работодателски организации в следните направления: техническа индустрия, наука и информатика; хранителна и питейна промишленост; строителство, индустрия и водоснабдяване; земеделие и горско стопанство; търговия, услуги, контролни органи и туризъм; лека промишленост; съобщения.
От синдиката отбелязват, че най-ниският размер на минималния осигурителен доход се покачва на нивото на минималната работна заплата – 420 лева, която влиза в сила от началото на 2016 г. С най-висок размер е покачването на минималния осигурителен доход за отрасъл "Търговия" – 1250 лева.
Днес през целия ден тече заседание на работната група за определяне на минималния осигурителен доход за 2016 г. Процедурата предвижда изслушване на отделните секторни организации и приемане на позициите им за ръста за всеки сектор, съобщиха от Българската стопанска камара.
Междувременно от Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България, за чийто сектор е постигната договорка, обявиха, че е налице обективна невъзможност да се повиши този осигурителен праг, без това да се отрази негативно върху по-голямата част от малките и средните предприятия в сектора.
В позицията си от асоциацията допълват, че цените на безалкохолните напитки се задържат на нивата от 2009-2010 г., а разходите се увеличават. Освен това индустрията е изправена пред нови значителни предизвикателства през 2016 г. вследствие на проектите за нови регулаторни финансови тежести.
В допълнение от организацията отбелязват, че постигнатият ръст на средния осигурителен доход през 2015 спрямо аналогичния период на миналата година в размер на 10.6% е далеч над договорения ръст на минималния праг и превъзхожда основните икономически показатели за сектора.
"Средният осигурителен доход в безалкохолната индустрия за периода януари - април 2015 г. е по-висок от средната работна заплата в страната за първото тримесечие, а също и за второто", посочват от там.
Предложеният от синдикатите ръст на МОД за 2016 г. за безалкохолната индустрия средно със 17% не кореспондира нито с нивата на икономическите показатели в сектора, нито с прогнозираните за тях стойности за 2016 г. (вкл. производителност на труда, обем потребление, ценови равнища на продуктите).
За сектора през следващата година минималният осигурителен доход по предложение на синдикатите се повишава на 110 лв. за ръководни длъжности.