Ремонтът ще се извършва без да се отчита износването на детайлите
Държавната Дума на Русия прие на второ четене законопроектът за приоритетната форма на застрахователно обезщетение по застраховката "Гражданска отговорност". Припомняме, той регламентира натуралното пред паричното обезщетение по автомобилната полица. "Основната ни цел е да подобрим качеството на клиентското обслужване при урегулиране на загубите по ГО и едновременно с това да повишим достъпността на тази застраховка в проблемните региони с висока щетимост", посочи зам.-председателят на Банката на Русия Владимир Чистюхин.
Ремонтът като приоритетна форма за застрахователно обезщетение ще бъде въведен само за леките автомобили на частни лица. При сключването на застраховката собственикът ще може да избира от предложен списък автосервиз за техническо обслужване, където возилото му да бъде ремонтирано в случай на ПТП.
При ремонт на повреден автомобил няма да се отчита износването на детайлите, отбелязва регулаторът. Освен това, въвежда се забрана и за замяна на детайлите с части втора ръка.
Ремонтът трябва да бъде извършван в сервиз, отстоящ до 50 км. от мястото на ПТП или от местоживеенето на потърпевшия, като максималният срок за ремонт е 30 дни. Новите автомобили на възраст до две години влизат за ремонт в сервизи на официалните дилъри.
В някои случаи, регламентирани от законопроекта, обезщетението може да бъде и в парична форма. Това се отнася до случаите на тотална щета на автомобила или при невъзможност да застрахователя да организира ремонт в автосервиз. При паричното обезщетение ще се отчита износването на авточастите.