Това се твърди в изследване на консултантската компания Roland Berger, обхващащо 30-те най-големи градски агломерации
Задръстванията по улиците на най-големите градове в света нанасят загуби от около 266 милиарда долара и ситуацията заплашва да се влоши, тъй като се очаква в средата на века градското население на планетата да достигне 70% при сегашните 50%.
Това се твърди в изследване на консултантската компания Roland Berger, обхващащо 30-те най-големи градски агломерации. Според авторите предстои възраждане на интереса към обществения транспорт и промяна на начините, по които се планират и организират пътуванията, благодарение на мобилните комуникации.
Управата на големите градове е изправена пред различни предизвикателства според това в каква страна се намират. В развитите държави проблемът основно е как да се усъвършенства и модернизира вече изградената сложна транспортна система. В развиващите се страни се чудят как да придвижват милиони хора при отсъствие на алтернатива на автобусите, които допълнително влошават задръстванията.
Всеки ден в градовете по света се заселват по около 180 000 души и това може да означава само, че положението със задръстванията ще се влошава, твърдят от Roland Berger. От друга страна, има добри перспективи за финансистите и строителите, защото в доклада се твърди, че в следващите 10 години най-големите банки за развитие може да отпуснат 175 млрд. долара за транспортни системи само в развиващите се икономики.
Индия обещава да е един от водещите пазари за строителство на метро - около 40 млрд. долара може да бъдат вложени в такъв транспорт в Мумбай, Бангалор, Хайдарабад, Кочин и Ченай. В Китай разрешения за изграждане на метро с общо 4300 км линии са издадени в 34 града.
Проекти за милиарди за удължаване на подземната и надземната железница имат Москва и Лондон.