По последни данни броят на социалните предприятия в страната е близо 5000
Социалното предприемачество изпълнява значима роля по отношение на социалното включване и повишаване на заетостта, предимно на групи в неравностойно положение, включително и на хората с увреждания. За мен е изключително голяма отговорност и приоритет да развиваме социалната икономика в България. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Султанка Петрова на информационен форум с международно участие на тема: "Социално предприемачество – предизвикателства и възможности за развитие в Южен централен район" в Хасково, организиран от Министерството на труда и социалната политика.
Министерството на труда и социалната политика си е поставило за цел до края на 2017 г. да бъде изготвен Закон за социалната икономика. България е единствената страна в Европа, която няма такъв закон, добави зам.-министърът.
Добрите практики показват, че секторът на социалната икономика може да осигури достойни работни места, увеличава заетостта и инвестира в дейности, които задоволяват важни потребности, които държавата или пазара не са успели да удовлетворят. В България близо 2000 кооперации с над 5 000 членове са част от социалната икономика. По последни данни броят на социалните предприятия в страната е близо 5000.