Нов вид комисия ще определя вида и степента на увреждане на хората. Това предвижда концепцията за реформа на медицинската експертиза, за която съобщи на кръгла маса здравният министър д-р Петър Москов
На организирания от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и КНСБ форум стана ясно още, че децата до 16 години и пенсионерите ще бъдат насочвани към дирекциите за социално подпомагане с цел определяне на нужните им социални помощи. Работоспособните хора, които се върнат на работа, няма да имат право на инвалидна пенсия.
Управляващите планират изцяло нов модел на освидетелстване на хората с увреждания и интеграцията им в обществото. Ако даден човек получи увреждане, той ще се явява пред новата комисия за медицинска експертиза, съставена от лекари с различни специалности, работещи в дадена болница. Те ще посочват вида и степента на увреждане и ще изпращат становището си до друга комисия за експертиза на трайно намалена работоспособност.
Тази комисия, съставена от лекари по трудова медицина, социални работници и експерти от НОИ, ще определя доколко съответният човек е работоспособен и на каква финансова помощ има право.
Лекарите от десегашните ТЕЛК-ове ще могат да работят в новите комисии, както и по специалността си в лечебно заведение.
"Всички лекари, които ще се занимават с освидетелстването, ще трябва да имат определен стаж и опит по специалността. Колкото до хората с увреждания, които се върнат на работа, те няма да имат право на инвалидна пенсия, но ако увреждането е довело до намаляване на заплатата им, ще бъдат компенсирани по някакъв начин", увери Москов.
Очаква се новата система да заработи от началото на 2017 година.