Крайният срок за представяне на проектните предложения е 7 януари 2015 година, а за изпълнението на проектите - до април 2016 г.
Министерството на икономиката и енергетиката обяви покани за кандидатстване по две грантови схеми по линия на Финансовия механизъм на европейското икономическо пространство (ЕИП) - 2009 - 2014 година.
Едната схема е насочена към държавните институции и общините и предвижда въвеждане на мерки за повишаване на енергийната ефективност и използване на възобновяема енергия в общински и в държавни сгради. Бюджетът по тази схема, включително и националното съфинансиране, е 7 647 059 евро.
Минималната стойност на безвъзмездната помощ е 170 000 евро, максималната - 500 000 евро, като максималният процент на безвъзмездната финансова помощ достига 100 процента.
Едно проектно предложение може да включва една или повече сгради, посочи Николай Налбантов, шеф на дирекция в министерството, цитиран от БТА.
Схемата има два компонента - мерки за енергийна ефективност и въвеждане на възобновяема енергия в сградите. Допустими дейности за финансиране по първия компонент са смяна на котли, реконструкция, смяна на гориво, смяна на абонатни станции с цел намаляване на крайното потребление на енергия.
По компонент 2 е възможно да се финансира изграждане на инсталации за използване на биомаса, слънчева, хидротермална и геотермална енергия за производство на топлинна енергия и енергия за охлаждане. Финансовата помощ може да се ползва и за консултантски услуги от страна на партньора.
За да бъдат допустими за финансиране по този проект, сградите трябва имат енергийно обследване с препоръчани в него мерки за енергийна ефективност, да са със сменена дограма и поставена топлоизолация и да имат технически проект в съответствие със Закона за устройство на територията.
Втората схема предвижда финансиране на проекти за изграждане на инсталации за производство на твърди, течни и газообразни горива от биомаса. Бенефициенти по тази схема са малки и средни предприятия. Бюджетът на схемата е 1 764 706 евро, включително и националното съфинансиране. Минималната стойност на гранта е 50 000 евро, максималната - 200 000 евро, като максималният процент на безвъзмездната финансова помощ може да достигне до 60 процента.
Допустимите кандидати трябва да са юридически лица и да имат финансов капацитет за изпълнение на проекта. Допустими дейности за финансиране са доставка на оборудване, строително-монтажни работи, изготвяне на работен проект, строителен надзор и други.
Според Николай Налбантов, въпреки че събирането на проектни предложения се обявява в края на програмния период, времето за изпълнение - до април 2016 г., ще бъде достатъчно. Много от общините имат опит с подобни проекти и разчитаме, че ще има достатъчно подготвени проекти за кандидатстване, каза Налбантов.
Крайният срок за представяне на проектните предложения е 7 януари 2015 година.