Вече има недостиг на патоанатоми, анестезиолози, инфекционисти, ревматолози, а 96% от младите лекари са готови да напуснат страната
Недостиг на педиатри се очертава в България, тъй като в момента повечето от специалистите са на около 50 години. Това каза във Варна зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков, цитиран от БТА. Той добави, че вече има недостиг на патоанатоми, анестезиолози, инфекционисти, ревматолози.
Шарков посочи, че Министерството на здравеопазването вече е променило наредбата за специализациите в медицината и за тази година болниците в страната обявяват 1 313 свободни места за специализанти. Всяка година медицина завършват между 500 и 600 души. Зам.-министърът допълни, че за тази година министерството ще финансира теоретичното обучение на около 480 специализанти.
Ваньо Шарков уточни, че тези млади доктори по принцип са на трудов договор и поради това помощта е само за обучението им в университетите. "За 2016 година ще процедираме или по този начин, или ще финансираме теоретичното обучение само на специализантите по професиите, в които има недостиг на кадри", поясни Шарков.
Според анкета от август миналата година около 80% от лекарите под 40 години у нас планират да търсят реализация навън, а 96% имат готовност да тръгнат, дори да не е веднага.
Средната възраст на лекарите в Българи е 53 години, а смъртността сред хората в тази професия е по-висока, заради напрежението, с което е свързана. Така до 2020 г. България може да остане изцяло без ново поколение специалисти, което да заеме мястото на старото и съответно достъпът до здравеопазване на българите да изпадне в криза.