H7N9 беше засечен за първи път в източната част на Китай през март тази година. Оттогава са регистрирани 133 случая на заразени и 43 приключили с фатален край. Няма данни за болни в други държави.
Учени от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина са установили първи случай на предаване на новия щам на вируса на птичия грип H7N9 от човек на човек. Изследването им е публикувано в British Medical Journal и в него се уточнява, че въпреки че очевидно вирусът може да се предава между хората, това не става лесно и не е знак за паника.
H7N9 беше засечен за първи път в източната част на Китай през март тази година. Оттогава са регистрирани 133 случая на заразени и 43, приключили с фатален край. Няма данни за болни извън Азия. Досега нямаше доказателства, че някой от инфектираните е развил болестта, без да е имал директен контакт с птици.
Британските учени обаче са установили случай, при който 32-годишна жена се е разболяла, след като се е грижила за 60-годишния си баща. Докато той е посещавал пазар на птици няколко седмици, преди да усети симптомите на грипа, няма данни дъщерята да е била изложена на подобен контакт. Въпреки това, тя се е разболяла шест дни след последната си среща с баща си. И двамата по-късно са починали в интензивно отделение с мултиорганна недостатъчност.
Тестовете са показали, че у двамата пациенти има почти идентичен генетически вирус, което подкрепя теорията, че жената се е заразила директно от баща си, а не от друг източник.
Здравните власти в Китай са провели тестове на 43 души, които са имали близки контакти с инфектирани, но у никого от тях не е бил открит H7N9. Според изследователите това е знак, че вирусът не е развил способността да се предава лесно и ефективно от човек на човек. Те изтъкват, че би било обезпокоително, ако се наблюдава по-дълга връзка на заразяване – т.е. ако болен зарази повече от един човек, с когото е контактувал, тези хора също започнат да заразяват други хора и т.н.
Учените заключват, че резултатите не са тревожни, но са знак, че развитието и мутацията на новия вирус трябва да продължават да се следят с внимание.