Световната банка смята, че трябва да има задълбочаването на политиките за стимулиране на най-младите и по-възрастните хора активно да участват на пазара на труда
Застаряващото население и намаляването на работната сила в България ще доведат до сериозен ръст на социалните разходи на държавата с още около 2.3% от нивото на БВП, смята Питър Харолд, регионален директор на Световната банка за Централна и Източна Европа и балтийските държави, предаде БТА. Той представи данни за икономиката на Европейския съюз и в частност на България на конференцията "Златният растеж на България".
Световната банка смята, че трябва да има задълбочаването на политиките за стимулиране на най-младите и по-възрастните хора активно да участват на пазара на труда, за да бъде постигната 75% заетост към 2020 г.
Докато работоспособната сила в по-богатите европейски държави и най-вече в Северна Америка се увеличава, в България тя рязко намалява и се очаква след 50 години да се свие с 45 на сто, са пресметнали в Световната банка. Изчисленията на банката показват, че за да се поддържат темповете на сближаване на България с останалите членки на ЕС, ще е необходим средногодишен ръст на производителността на труда от порядъка на 5.5%.
През последните 10 години производителността на труда в България расте с темпове 2.5 - 4.0 на сто, а в старите 15 страни от ЕС - 15 с 1.5 на сто, посочиха от Световната банка.
В последните няколко години производителността на труда в България се повишава и чрез спад в заетостта - безработицата се увеличава, но има ръст на производството, тоест - с по-малко заети се постигат по-добри резултати, посочиха от Световната банка.