През последното десетилетие екстремните климатични бедствия са допринесли за глобална "дупка в превенцията на климатичните рискове" на стойност 1,7 трилиона щатски долара
Някои от най-големите застрахователни компании в света предупредиха, че екстремните климатични промени и природните бедствия правят 2017 година една от най-скъпите в историята и настояха секторът "да удвои усилията си за справяне с огромния недостиг на глобално застрахователно покритие", пише GreenTech.bg. Мнението се споделя от 28 водещи застрахователни компании, сред които Aviva, Allianz, Lloyd’s, Prudential, Swiss Re, Willis Towers Watson и др. Застрахователите се обединиха около идеята, че през последното десетилетие екстремните климатични бедствия са допринесли за глобална "дупка в превенцията на климатичните рискове" на стойност 1,7 трилиона щатски долара.
Повечето от тези щети обаче са били покрити от правителствата и гражданското общество. Едва 30% от катастрофалните загуби през последните 10 години са били застраховани, според годишния анализ ClimateWise Principles Independent Review 2017. В развиващите се страни разпространението на застрахователните практики е още по-ниско, тъй като често застраховането се смята за недостъпно за много общности. Така бедните народи са още по-уязвими. "Нашата индустрия е разтърсена от климатичните рискове, оказващи влияние върху градските центрове, а 2017 г. е на път да се окаже една от най-скъпите години досега", подчерта председателят на ClimateWise Морис Тълъх. "Пропастта в превенцията на климатичните рискове изправя застрахователите пред едно от най-големите предизвикателства в нашата индустрия. Разходите за разширяването на застрахователното покритие сега са просто недостъпни на много места по света и е необходим проактивен отговор от наша страна."