В опит да се справят с порочните практики, дружествата се принуждават да променят условията на застраховките, което се отразява върху всички останали
Зачестяват застрахователните измами, съобщава TV7, позовавайки се на данни от бранша. По техни данни, 1/3 от всички полици се сключват именно с цел злоупотреба. Неофициално, загубите на компаниите стигат до 10% от общите им приходи.
Кризата и изтънелия джоб на българина превърнаха застрахователните измами в бизнес и направиха измамниците все по-изобретателни. Най-често, агентите се натъкват на следните случаи: Схема едно - застрахован, който се опитва да получи по-голяма от реалната сума за щетата. Схема две – инсценира се инцидент, който въобще не се е случил.
В опит да се справят с порочните практики, дружествата се принуждават да променят условията на застраховките, което се отразява върху всички останали. През последните месеци зачестили злоупотребите при застраховката "Помощ при пътуване" в една от най-атрактивните туристически дестинации.
Тази полица обезщетява при медицинска злополука. Застрахователите, обаче се принудили да въведат задължително участие на клиента при сключването й.
Един от основните проблеми в бранша остава и липсата на регистър. Така, ако застрахователен измамник излъже конкретно дружество, той без проблем може да приложи същата схема и в друго. Или едновременно да плати за един и същ вид полица на няколко места.
В тези случаи, при доказване на щета, той ще получи пари от всички агенции, в които се е застраховал. Липсва и черен списък на измамниците, което допълнително ги улеснява.