Според БЛС много важно е постепенно да нарастват средствата за здравеопазване, които в момента са 4% от БВП
Държавата постепенно се оттегли от здравния сектор и прехвърли основната финансова тежест върху населението и лечебните заведения у нас. Вследствие на това здравната система у нас е в състояние на „стабилизирана криза и системен хаос”. Т
ова обяви в студиото на „Под лупа" на Телевизия Европа проф. д-р Петко Салчев от Института за икономически изследвания при БАН, който представи годишния доклад за икономическото развитие на България за 2013 г. с акцент върху реформата в здравната система. Зам.-председателят на БЛС д-р Юлиан Йорданов поиска да се направи нова здравна стратегия, в която да има ясна визия за решенията на всички проблеми в здравеопазването.
Ниските доходи на хората поставят сериозни проблеми пред достъпа им до здравни услуги, а нерегламентираните плащания достигат стотици милиони левове, обяви проф. Петко Салчев. Според годишния доклад на Института за икономически изследвания при БАН за развитие на България през 2013 г. има тенденция към намаляване на финансовите средства, насочени към политика на промоция и профилактика на заболяванията.
Всеки министър, който встъпва в длъжност, започва да гаси някакъв пожар в системата, но няма обща визия, с която да се решат проблемите в здравеопазването, смята д-р Юлиан Йорданов, зам.-председател на БЛС.
Според БЛС много важно е постепенно да нарастват средствата за здравеопазване, които в момента са 4% от БВП.