Правителството отхвърли исканията на профсъюзите за увеличение на заплатите на медицинските сестри, акушерите и персонала на линейките в Англия и Северна Ирландия с 1%
Хиляди заети в сферата на здравеопазването във Великобритания излязоха на протест срещу замразяването на увеличението на заплатите им, съобщава "Ройтерс". Това е първата стачка на здравните работници в страната от три десетилетия насам.
Правителството отхвърли исканията на профсъюзите за увеличение на заплатите на медицинските сестри, акушерите и персонала на линейките в Англия и Северна Ирландия с 1%. Днес здравните работници ще проведат четиричасово шествие, а до края на седмицата ще са в символична стачка. Профсъюзите обявиха, че това няма да попречи на спешната помощ, но много рутинни прегледи и услуги ще бъдат отменени.
"Здравните работници не стачкуват често. За някои това ще бъде първата демонстрация след предишните ни стачни действия преди 32 години, които отново бяха за заплати", заяви генералният секретар на профсъюза "Унисон" Дейв Прентис. Обединението представлява повече от 300 000 здравни работници в страната.
Министърът на здравеопазването Джеръми Хънт от своя страна коментира, че 55% от служителите в сферата на здравеопазването са получили 3% увеличение на заплатите по схема за прогресивни годишни увеличения, но министерството няма ресурсите, за да предложи повече.
"Не можем да си позволим още 1% върху тези 3%", заяви той пред BBC. "Имаме ясен анализ, който сочи, че ако постъпим така, директорите на болници ще трябва да уволнят 4000 медицински сестри тази години и още 10 000 през 2015 г.", добави той.
Здравните работници, които не са част от схемата за прогресивно увеличаване на заплатите, са получили повишение от 1%.
Икономиката на Великобритания ще расте по-бързо от повечето развити икономики през 2014 г. - с 3.2% според националната статистика – но повишаването на заплатите не отговаря на растежа на икономиката.