Здравноосигурителните вноски на лицата до 18-годишна възраст и след навършване на тази възраст, ако учат редовно до завършване на средно образование, са за сметка на републиканския бюджет, в случай че не са осигурени на друго основание.
Здравноосигурителните вноски на лицата до 18-годишна възраст и след навършване на тази възраст, ако учат редовно до завършване на средно образование, са за сметка на републиканския бюджет, в случай че не са осигурени на друго основание.
До 2003 г. за тези лица вноските се внасяха от осигурен член на семейството. След промяната в Закона за здравното осигуряване от 1 януари 2003 г. родителите вече не внасят здравноосигурителни вноски за децата си, тъй като републиканският бюджет пое здравното им осигуряване.
Единственото условие децата до навършване на 18-годишна възраст да бъдат осигурявани от републиканския бюджет е те да не са осигурени на друго основание. Въз основа на данни от национална база данни "Население" на ГД "ГРАО" се определя сумата за сметка на републиканския бюджет за здравноосигурителни вноски за лицата, които не са навършили 18 години, и се превежда на Националната здравноосигурителна каса. При определяне на лицата, за които се превеждат вноски за здравно осигуряване по този ред, се изключват тези, които получават пенсия и за които са постъпили данни, че са осигурени на друго основание.
По този ред се внасят и вноските за здравно осигуряване на децата на чуждите граждани, които пребивават дългосрочно на територията на страната.
За целта е необходимо чуждите граждани да подават молба в свободен текст в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт.
Молбата трябва да съдържа данни за името на детето, датата на раждане, адрес, датата, от която детето подлежи на здравно осигуряване, и ЛИЧЕН НОМЕР НА ЧУЖДЕНЕЦ, ако има издаден от МВР. В случай че детето няма издаден ЛИЧЕН НОМЕР НА ЧУЖДЕНЕЦ от МВР за провеждане на здравното осигуряване, се издава номер на чужденец от съответното териториално поделение на НОИ.
След завършване на основно образование учениците могат да продължат образованието си в 9-и клас на средните общообразователни училища, професионални гимназии, професионални училища, училища по изкуствата, специални училища или в паралелки за профилирано обучение в средни общообразователни и в специални училища. Срокът на обучение е 4 или 5 години и учениците завършват средно образование на 18, 19 или 20 години.
Много ученици след завършване на 7-и клас продължават обучението си в 8-и клас на профилирани гимназии, професионални гимназии, училища по изкуствата, спортни училища и др. и завършват на 18, 19 и 20 години, тъй като срокът на обучение е 5 или 6 години.
За учениците във всички тези училища, които са навършили 18 години, независимо дали са частни или държавни и каква е формата на обучение, здравноосигурителните вноски са за сметка на републиканския бюджет. Не се внасят вноски за здравно осигуряване по този ред само за учениците, които получават пенсии, и за тези, които имат доходи от трудови правоотношения, без трудови правоотношения, като самоосигуряващи се или получават обезщетения за безработица.
За да бъде определен точният брой на лицата, навършили 18-годишна възраст, за които е необходимо да бъдат преведени вноски за здравно осигуряване от републиканския бюджет, е необходимо те да подадат декларация свободен текст в съответното училище.
Декларацията трябва да съдържа личните данни на ученика и данни дали е осигурен на друго основание.
Декларациите се подават в началото на всеки учебен срок и преди началото на лятната ваканция. Декларации подават и децата на чужденците, които учат в страната след навършване на 18 години.
Въз основа на подадените декларации в училищата се съставят списъци на учениците, навършили 18 години, за които е необходимо да бъдат преведени вноски за здравно осигуряване от републиканския бюджет. При определяне на броя на учениците е необходимо да се знае, че периодът на осигуряване започва от деня, следващ датата на навършване на 18 години, и продължава до деня на дипломиране или до деня, в който ученикът прекъсне обучението си. В случаите, при които ученикът не положи успешно държавния зрелостен изпит или изпита за придобиване на професионална квалификация, здравноосигурителните вноски се внасят за сметка на републиканския бюджет до първата определена дата за поправителен изпит.
Данните от изготвените списъци се подават с Декларация обр. №3 "Данни за здравно осигуряване на лица, осигурени от републиканския бюджет", в това число и от фонд "Безработица" в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт, където училището провежда държавното обществено осигуряване на служителите си. Данните се подават на дискета, по предварително утвърден формат на записа, като се използва програмен продукт разработен от НОИ, който може да се получи безплатно от всяко териториално поделение на осигурителния институт. Информацията се подава с придружително писмо ежемесечно до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се дължат вноските. В придружителното писмо трябва да има данни за името, адреса и идентификационния код по регистър БУЛСТАТ на училището, броя на учениците и периода, за който се отнасят данните. Придружителното писмо се подписва от директора на училището и се подпечатва.
Въз основа на получените от училищата данни Националният осигурителен институт превежда вноските и подава информация на Националната здравноосигурителна каса за осигурените по този ред лица.