Като бедна държава България не е трябвало да сключва толкова рано договори за изкупуване на зелената енергия на сегашните високи цени
Зелената енергия привлече в България инвестиции от спекуланти от цял свят. Създаде се един нов Клондайк, каза днес по Нова телевизия министърът на енергетиката Делян Добрев.
Той уточни, че това е станало заради приетия през 2007 година закон за възобновяемите енергийни източници, които е гарантирал изкупуването на зелената енергия за срок от 25 години на цена многократно по-висока от тази от традиционните централи. "Тогава е посочена цена от 800 лева за мегавата, това е 20 пъти над цената от другите мощности", посочи Добрев.
Той изрази мнечие, че България не е трябвало да инвестираме във възобновяеми източници на енергия преди 2016 година. Трябваше да имаме закон, който не разрешава инвестиции в зелена енертия, както го направиха страни доста по-богати от България. Добрев смята, че България е имала възможност да покрие изискването на ЕС за 16% ток от алтернативни източници през 2020 година и ако изграждането на такива мощности е тръгнело през 2016 г.
"Технологиите се развиват, токът от ВЕИ поевтинява, ако през 2007 г. беше 855 лева за мегават, сега е 236 лева и ако това темпо се запази през 2016 години вероятно ще струва 50 лева", аргументира се енергийният министър. Добрев повтори тезата си, че без зелената енергия, поскъпването на тока е щяло да бъде едва с 5%, което включва всичко останало – включва квоти за въглеродни емисии, включва дългосрочни договори към американските централи, включва всички останали разходи. По думите му електроразпределителните дружества и държавната енергетика не получават и стотинка от увеличението на тока парите от него отиват за зелена енергия.
Министърът обясни, че ако правителството на ГЕРБ не е било променило закона, напрактика спряло подписването на нови договори и дори отложило влизане в сила на стари, токът е щял да скочи с поне 30%. "Заварихме договори за изкупуване на 12 000 мегавата, сключихме за 600. 95% не се случиха. Започнахме да плащаме само по договори, при които инвестициите бяха в крайна фаза и нямаше как да ги спрем", обясни Добрев.
Той посочи, че след промените в закона от май миналата година не е одобрен нито един нов договор. Добрев припомни, че е намален срока за гарантирано изкупуване на тока от ВЕИ от 25 на 20 г, а цената е намалена от 699 на 485 лева за мегават, като е отпаднало и ограничението за 5% сваляне на стойността годишно.