Предложението на Сдружението на българските зъболекари е стоматологията да се извади от разчетите на Здравна каса и да остане само профилактиката и лечението на децата и учениците
В бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за тази година са предвидени около 116 млн. лева за зъболечение. За да се покрият реалните нужди на българите по това направление обаче са необходими между 550 и 600 млн. лв. Сумата, която държавата отпуска сега, е достатъчна единствено за стоматологичното здраве на децата, но не и на възрастните. Това заявиха от Сдружението на българските зъболекари, цитирани от "Дарик".
"Това, което се предлага, меко казано, е замазване на очите на гражданите. Близо 400 хил. пенсионери, които са напълно обеззъбени, нямат никакви права и възможност да посетят зъболекарските кабинети. Т.е. те имат право да им бъде изваден зъб или направена пломба, но няма на какво да им бъде направена, или какво да бъде извадено. Това е популизъм и монопол на единствената Здравна каса", заяви д-р Георги Цалов от организацията.
По думите му в крайна сметка предвидените пари за стоматология изтичат без да дават резултат. "Едва когато за здравето на зъбите ни държавата отпусне 600 млн. лева, тогава всеки желаещ ще може да бъде обслужен безплатно", повтаря Цалов.
Предложението на Сдружението на българските зъболекари е стоматологията да се извади от разчетите на Здравна каса и да остане само профилактиката и лечението на децата и учениците. "Що се отнася до възрастните, нека да отидат към доброволните здравноосигурителни фондове", съветва Цалов.
Министърът на здравеопазването Таня Андреева също заяви миналата седмица, че намира доброволното здравно осигуряване за "елегантно решение" на проблема с недостига на средства в НЗОК и недоволството на пациентите от това, че не всичко се покрива от там.