И през юли, за трети месец поред, Националният статистически институт отчита спад в цените спрямо юни. Така за юли отново има дефлация от 0.2 на сто
От началото на годината показателят също е с отрицателна стойност - минус 0.3 процента. Единствено покачване в цените се отчита на годишна база - в сравнение с миналия юли, от 0.2 на сто.
Най-голям принос за спада на цените през юли имат дрехите и обувките, които са поевтинели през месеца средно с 2.7 на сто. При храните и безалкохолните напитки спадът е от 1 на сто, при алкохола и тютюневите изделия - 0.1 процент. Намаление на цените се наблюдава и при поддръжката на жилищата - с 0.2 на сто, здравеопазването - 0.4 процента и съобщенията - с 0.1 на сто.
Най-сериозно покачване през юли има на цените на стоките и услугите, свързани с култура и развлечение - с 4.5 процента. В ресторантите и хотелите поскъпването е с 0.8 на сто.
При храните най-голямо понижение на цените очаквано има при сезонните плодове и зеленчуци. Така прасковите и кайсиите са поевтинели с 32.2 на сто, зелето - с 25.1 на сто, доматите - с 14.1 на сто, морковите - с 18 на сто.
При бирата също е отчетено поевтиняване с 1.2 процента.
През месеца по-видимо са поскъпнали краставиците - с 4.4 на сто, ябълките - с 3.7 на сто, олиото - с 2.8 на сто, яйцата - с 2.2 на сто.
При нехранителните стоки по-съществен принос за дефлацията през юли имат цените на облеклото, които спадат с 2.5 на сто, на обувките - с 3.1 на сто, на енергията за подгряване на топла вода - с 6.1 на сто, на климатиците - с 1.2 процента, на дизела с 0.6 на сто и пропан-бутана - с 0.3 процента.
Същевременно през юли по-скъпи са били въздушният транспорт - с 9.5 процента, комплексните услуги за организиране па почивка и екскурзия - с 13.4 на сто. При горивата масовият А95Н е поскъпнал с 1 процент, а А98Н - с 0.2 на сто.