Минимална заплата 500 евро е възможна след няколко години, посочи образователният министър
"От 1 януари парите за образование ще нараснат. С едно увеличение от 80- максимум 100 милиона, системата ще се справи блестящо." Това обяви пред БНТ министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов. Той допълни, че ще стане ясно с колко могат да се увеличат парите за образование, когато бъде приет Законът за държавния бюджет. "2009 г. беше разтърсваща за нашата система, защото загубихме 200 милиона заради съкращенията и кризата. Но моят екип си извоюва тогава 500 милиона европейски средства", каза министър Игнатов. В коментар на исканията на синдикатите минималната работна заплата на учителите да се увеличи на 500 евро, Сергей Игнатов посочи: "Минимална заплата 500 евро е възможна след няколко години. Не е възможно да поискам всичко за образованието, образованието е на трето място в нашата страна, след социални пенсии и здравеопазване".
"Игнатов поздрави всички с празника на София и всички именници. Днес празникът съвпада с първия учебен ден - това е нашата есенна втора Цветница, защото днес училищата ще бъдат пълни с цветя", каза още министърът, цитиран от БГНЕС. "Учителската професия е изключително престижна. Учителят има изключителната привилегия да се занимава с интелектуален труд, той е длъжен да чете постоянно и да се информира." Според Сергей Игнатов учителската професия винаги е възрожденска, защото учителят служи на обществото. Съвременният учител се превръща в медиатор, в свързващото звено, защото отвсякъде влиза информацията. Ролята на учителя е да напътства и това е много сложно, защото информационният поток е огромен и някои неща са заплашителни за психиката на подрастващите, каза Игнатов.
Това, което от една страна е сила на българското образование, от друга планината, която трябва да се преодолее, е теорията. Образованието трябва да стане по-прагматично, каза министър Игнатов и посочи, че по този начин ще се синхронизира знанието на нашите ученици със знанието на учениците в Европейския съюз.
За критиките за шестобалната система Игнатов каза, че засега тя "върши работа". Винаги представителите на науката за оценяването имат критики към шестобалната система. Игнатов коментира и исканията за оценки за поведението, по които няма консенсус. По-добре да се работи за преодоляване на проблемите в поведението на ученика, каза той."Убеден съм, че никой не иска да бламира закона за училищното и предучилищното образование", каза Игнатов. Хората в образователната комисия са специалисти, загрижени са и са добронамерени. Законът ще излезе хубав точно заради това, че всички са ангажирани с него. Вярвам, че ще бъде приет, защото спорните текстове са изгладени. Работи се много внимателно, дума по дума, но успешно, каза със задоволство образователният министър. Обществото няма полза от първосигнално, бързо приемане на закона и после да се потупаме по рамото, че сме го приели.
За поп фолк тетрадките Игнатов каза, че това е синдром на лошо планирана пазарна стратегия. Тези тетрадки могат да се купуват масово, но това са еднократни ползи, посочи той. Това, което ние направихме, е - разпоредихме на директорите на училищата, да бъде сведено до знанието на всички родители, че тетрадки с такива разголени тела не са добре дошли в училище. Нямаме инструмент това да го забраним, единственият начин е с метода на убеждението, каза министърът на образованието. Аз, като видях това лято хората как се развълнуваха за Ботев и Левски, мисля, че в скоро време ще преобладават по тетрадките образите на Ботев, Левски и Паисий.
Образованието е приключение. Учениците трябва да се подготвят, че като завършват училището, те ще учат до края на живота си, каза още Сергей Игнатов.