Икономическите различия между Източна и Западна Германия продължават да се усещат и 25 години след падането на Берлинската стена въпреки постигнатите успехи от бившата ГДР
Това сочат резултатите от правителствен доклад, предадоха АФП и ДПА.
"В Германия, която бе обединена през 1990 година, ние продължаваме да сме изправени пред историческо безпрецедентно предизвикателство - преструктурирането на Източна Германия.
Днес, 25 години по-късно, равносметката, която може да се направи, като цяло е радостна, но във важни сектори на икономиката и в трудовия пазар продължава да има значителни различия", подчерта Ирис Глайке, която в правителството отговаря за новите провинции създадени след обединението) при представянето на доклада.
"Брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението в новите провинции се равнява на двете трети от БВП в Западна Германия", се отбелязва в този годишен доклад за състоянието на германското единство". Авторите му подчертават, че през 2013 година БВП е бил 23 585 евро в източната част спрямо 35 391 евро в западната.
През 1991 година обаче БВП на човек в източната част на страната е бил едва една трето от същия показател за западната. Глайке посочи, че "липсата на големи предприятия продължава да бъде фактор, обясняващ защо производителността е значително по-ниска и защо процесът на хармонизиране е напредвал бавно през последните години".
Авторите на доклада подчертават, че 2013 година е била белязана от съществено понижение на безработицата, достигнала най-ниското си равнище в източната част след обединението, но въпреки това този показател остава прекалено висок в петте засегнати провинции (Бранденбург, Мекленбург - Предна Померания, Тюрингия, Саксония и Саксония-Анхалт) с 10,3 на сто спрямо 6 на сто в Западна Германия.
Според друго изследване - на икономическия институт Ifo по същата тема, "икономиката на бившата ГДР е отчела растеж от 20 на сто, но пък растежът на бившата ФРГ е бил 27 на сто между 1995 и 2013 година".