Икономиката на еврозоната отбеляза по-добро от очакваното представяне през второто тримесечие на годината. Това показва възходяща ревизия на данните за растежа в началото на годината, показват ревизирани данни на Евростат, цитирани от БНР
Брутният вътрешен продукт на еврозоната се повиши през периода април - юни с 0,4% на тримесечна база при прогноза и предварителни данни за растеж с 0,3%. В същото време Евростат обяви възходяща ревизия на данните за първото тримесечие според които БВП в региона нарасна с 0,5% при предишна оценка за повишение с 0,4 процентни пункта.
На годишна база БВП в еврозоната нарасна през второто тримесечие с цели 1,5% при предварителна оценка за повишение с 1,2% и след растеж с 1,2% през трите месеца до края на март (възходяща ревизия от предишна оценка на Евростат за повишение с 1,0%).
Днешните по-силни от очакваното данни показват, че икономиката на еврозоната губи само малка част от добрия възходящ импулс от началото на годината на фона на по-слабото евро, ниските петролни цени и серията мащабни стимулиращи мерки на ЕЦБ.
Евростат оповести и окончателни данни за общия икономически растеж в Европейския съюз, според които БВП на 28-те страни - членки нарасна през второто тримесечие с 0,4% на тримесечна база след повишение с 0,5% през трите месеца до края на март (възходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 0,4%). На годишна база БВП на ЕС се повиши през периода април - юни с цели 1,9% - доста над предварителна оценка на Евростат за растеж с 1,6% и след повишение с 1,7% в началото на годината (възходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 1,5%).
За посочения период БВП на България нарасна с 0,5% на тримесечна база (при предишна оценка за повишение с 0,4%) след солиден ръст с 0,9% в началото на годината.
На годишна база българският БВП се повиши през второто тримесечие с 2,2% след растеж с 2% през периода януари - март. По този показател България заема престижното дванадесето място сред всички 28 страни - членки на Европейския съюз.
Основна подкрепа за добрия икономически растеж през второто тримесечие оказва повишението на износа с 1,6% на тримесечна база след растеж на експорта с 1% в началото на годината, докато окончателните домакински разходи се повишават с 0,4% след растеж с 0,5% през първото тримесечие. В същото време вносът в еврозоната нараства с 1,0% след скок с 1,5% през трите месеца до края на март, дълготрайните инвестиции в региона се понижават с 0,5% след ръст с 1,4% през първото тримесечие, докато правителствените разходи нараства с 0,3% след повишение с 0,6% през предходното тримесечие. На годишна база износът от еврозоната нарасна през второто тримесечие с 5,2% след повишение с 4,2% в началото на годината, докато вносът се повиши с 5,2% след растеж с 5,5% през трите месеца до края на март.
През второто тримесечие БВП на Германия се повиши на тримесечна база с 0,4% след растеж с 0,3% в началото на годината, докато на годишна база немската икономика нарасна с 1,6% след повишение с 1,1% през първото тримесечие.
Икономиката на Франция обаче се оказа в стагнация (0,0%) спрямо първото тримесечие, когато нарасна с цели 0,7%, като на годишна база френският БВП се повиши през второто тримесечие с 1,0% след растеж с 0,9% в началото на годината.
Солидно ускоряване на икономическия растеж се отчита в Италия (повишение на БВП на тримесечна база с цели 0,7% след повишение с 0,2% през първото тримесечие), докато икономиката на Испания продължава да се ускорява с доста солидно темпо (БВП се повишава на тримесечна база с 1,0% след растеж с 0,9% през трите месеца до края на март).
В същото време БВП на Гърция скочи през второто тримесечие с 0,9% спрямо първите три месеца, когато нарасна с едва 0,1%, като на годишна база гръцката икономика се повиши с 1,6% след растеж с 0,6% в началото на годината.