29 Януари 2025, 00:26 Днес (0) | Вчера (1)

Има ускоряване на реформите. Вървим в правилна посока, смята вицепремиерът Бобева

21 Януари 2014 16:22 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 21 януари 2014, 16:27

Трябва ни малка, ефективна и добре заплатена публична администрация

"От юни миналата година досега има ускоряване на реформите. Предприемаме най-деликатните и най-трудните мерки." Това заяви зам.-министър председателят по икономическото развитие Даниела Бобева в ефира на БНР. По думите й един от акцентите в работата на кабинета през следващите месеци ще бъде реформата в публичната  администрация. "Имаме готова стратегия. Целта е да имаме малка, но много ефективна и добре заплатена публична администрация, обърната към хората. Неслучайно заглавието на тази стратегия е "Работим за хората", отбеляза Бобева.

Вицепремиерът подчерта, че намерението на правителството е да запази стабилна и устойчива макроикономическа рамка и да се стреми към нейното подобряване. "Това ще стане, както с усилия от страна на бизнеса, така и с промени в областта на намаляването на административната тежест, включително електронизация на публичните услуги", каза Бобева.

По отношение на конкуренцията вицепремиерът обясни, че в тази област въпросите трябва да се решават както със законодателни промени, така и с подобряване на политиките и  практиките на органите по защита на конкуренцията. "Има  сериозни пропуски в защитата на потребителите. Това е една от областите, в които най-трудно се постига баланс между интересите на бизнеса и на потребителите. Но се надявам да предприемем балансирани мерки за подобряване на ситуацията", отбеляза вицепремиерът.

Бобева обяви, че продължава намаляването на административната тежест. За обсъждане в интернет предстои да бъде качен третият пакет от режими, най-вече в областта на строителството и проектирането, където има сериозни проблеми от години. "В  диалог с бизнеса успяхме да формулираме около 40 мерки,  които ще внеса в Министерски съвет", добави вицепремиерът.

Бобева припомни, че преди дни Европейският парламент  прие  три директиви, касаещи обществените поръчки.

Вицепремиерът обясни, че след одобряването им от Европейския съюз и публикуването им в Official Journal, всяка държава-членка ще има две години за  транспониране на изискванията в националното  законодателство. "Част от разпоредбите в  новите директиви вече са заложени в закона за  изменение на Закона за обществените поръчки, който се гледа в парламента. Предстои да  започнем работа заедно с представители на бизнес  организациите по цялостна нова концепция за обществените  поръчки. Тя ще отчете новите разпоредби на европейските директиви, но и ще възпроизведе досегашните принципи на Закона за обществените поръчки – прозрачност, публикуване на договорите и анексите към тях в интернет, повече обществен контрол и присъствие на външни експерти в комисиите. Всичко онова, което липсваше  досега в практиката на обществените поръчки, ще бъде заложено и в новото законодателство. Надявам се до края на 2015 година да имаме готовност", каза Бобева.

Тя призна, че всяка инициатива в областта на антимонополната политика среща сериозен отпор от засегнатите.

"Ето защо се обърнахме към Световната банка да ни посъветва в тази област. В края на следващата седмица предстои мисия от представители на банката, УНКТАД, Европейската комисия и държави, които имат успехи в защитата  на конкуренцията и антимонополната политика, които ще споделят с нас своя опит", изтъкна вицепремиерът. Бобева добави, че се работи по законопроект за нелоялни търговски практики, както и за засилването на контрола и конкуренцията, което ще бъде много силна антимонополна мярка.

По отношение на енергетиката вицепремиерът напомни, че секторът е сериозно дебалансиран. "Изглежда всички забравихме февруари миналата  година, когато се искаше между 25 и 40 процента увеличение на цените на тока. Това, че ние не позволихме да се случи това, че се опитваме да ребалансираме енергетиката в  интерес на гражданите и на бизнеса, мисля, че трябва да бъде  оценено високо, включително и от президента. За потребителите най-важно е дали ще могат да  си плащат сметките. Трябва да се търсят резерви вътре в системата, да се запушват пробойни, а не всяко искане за повишаване на цените да бъде удовлетворявано", категорична бе зам. министър-председателят.

Според нея България върви в правилната посока, но са необходими усилия за постигане на консенсус, за да бъде постигнат по-сериозен растеж.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 28 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8573
GBP 2.4796 2.4887 2.3254
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив