Някои от причините, посочени в проучването за по-честите психични и физически заболявания при имигрантите са проблеми в приобщаването
Според проучване направено от Министерството на здравеопазването, се оказва, че имигрантите в Обединеното кралство са значително по-застрашени от физически и психични заболявания, спрямо местното население. В проучването са влезли шест етнически групи имигранти, от които само една – ирландската, е показала здравословно състояние, сходно с това на британските жители. Здравето на имигрантите от другите пет групи е било по-лошо, като най-зле е била групата от южна Азия. Това, че останалите групи са с по-лошо здравословно състояние според проучването, не значи, че те не могат да живеят в Обединеното кралство, просто ще трябва да свикнат с живота там.
Някои от причините, посочени в проучването за по-честите психични и физически заболявания при имигрантите са проблеми в приобщаването.
Проучването показва, че имигрантите са по-застрашени от развиването на психични заболявания от местното население, заради проблеми в приобщаването. Пример за такова заболяване е шизофренията. При имигрантите рискът е по-голям, защото те се чувстват отчуждени и по-уязвими. От центъра за изследване на психичните заболявания в „Кингс Колидж“ (King‘s College) – Лондон, твърдят, че имигрантите често биват отчуждавани и отношението към тях е по-различно, отделно на това стават по-често жертви на стрес, както и психически и физически тормоз.
Освен това нерядко ги е страх да потърсят обществено предоставяни услуги и ако накрая се престрашат и потърсят лекарска помощ, може да е прекалено късно. Това е един от случаите, при които не само тяхното психично, но и физическо здравословно състояние може да бъде изложено на риск.
Проблемите в общуването между имигрантите и местните лекари също могат да бъдат особено голям проблем, щом става въпрос за здравето на човек.
Ако имигрантът не знае добре местния език или просто се притеснява да говори открито с лекаря, това може да доведе до влошаване на здравословното му състояние.
Затова в такива случаи имигрантите трябва да знаят правата си, да ги отстояват и след като става въпрос за здравето им, да не чакат, а да си обръщат внимание – това съветват още от Министерството.