Германия все повече разчита на чужденците и имигрантите за предприемаческия дух в страната, след като броят на новорегистрираните фирми от самите германци, спада все повече през последните десет години
Броят на чуждестранните предприемачи създали нови фирми в Германия се е увеличил от 90 000 през 2005 г. до 145 000 през миналата година, въпреки общото намаляване на броя на носъздадените компании като цяло.
Според проучване на Института Mittelstandsforschung (IFM), три четвърти от новите чуждестранни основана компании са в строителството (45 %), търговията (18,2%) и настаняването и хотелиерските услуги(10.2%). Въпреки че броят на чужденците, които започват нов бизнес в Германия се увеличава почти всяка година от 2003 г. насам, броят на предприемчивите германци намалява.
Тази тенденция засили делът на чужденците сред новите предприемачи в Германия. Имигрантите в Германия са отговорни за основаването 42,7% от всички нови фирми през миналата година – повече от два пъти повече от дела записан през 2005 г. (18,8%), се твърди в изследването на базираният в Бон IFM.
IFM смята, че причината за внезапното покачване се дължи на облекчаване на правилата за наемане на работа в Германия за гражданите на страните от Източна Европа, които се присъединиха към ЕС през 2004 година.
Ако се разпределят резултатите по категории, се оказва, че повечето нововъзникнали компании са създадени от имигранти от новоприетите членки от Източна Европа. Когато техните страни се присъединиха към ЕС през 2004 г., Германия остави ограниченията за работа на граждани от Естония, Полша, Литва, Латвия Словакия, Словения, Чехия и Унгария, изискващо от тях да получи разрешителни за работа преди да могат да започнат свой собствен бизнес. Тези ограничения бяха премахнати през май 2011 година.