Спрели проект за създаване на регистър на фирми и агенти
Измамите при сделки с имоти, при които горят обикновени граждани, продължават. Основната причина е липсата на регулация, алармираха вчера от бранша, пише в. "Стандарт".
Според официални данни от НАП, агенции от имотни бранш, най-често юридически нерегистрирани и без БУЛСТАТ, нанасят щети на бюджета за 26 млн. лв. годишно. Делът на рисковите играчи продължава да е в рамките на 80 на сто, разкриха вчера от НАП.
Най-честите измами са невръщането на на т. нар. стоп капаро, което агенциите взимат, за да може даден клиент да "запази" привлекателен имот. По-късно ставало ясно, че върху имота има допълнителни тежести, които правели сделката неосъществима. Клиентите обаче рядко получавали капарото обратно, което често било в рамките на 1000-2000 лв. Сделките се изповядат не на реална стойност, а на данъчна оценка. За прибираните комисиони в рамките на 3 на сто, имотните агенции не издавали никакви първични счетоводни документи като касови бележки, твърдят от НАП.
Глобата за неиздаване на касова бележка от граждани е до 500 лв., а за еднолични търговци и фирми санкцията е от 500 до 2000 лв., но може да достигне и 10 000 лв., ако се извършва дейност без касов
апарат.
При проверките на НАП лъсва и друг проблем - 30 на сто от брокерите са фантоми, които не са регистрирани и не могат да бъдат разпознати, коментираха вчера от НАП.
Подобни измами могат да бъдат спрени, ако се регулира секторът. Първи опити в това отношение правят от Националното сдружение недвижими имоти, които представят свой проект за закон през 2012 г. В него е записано, че се създава специален регистър на фирми и имотни агенти, както и на браншова камара, която да администрира регистъра. Поставя се условие за минимален образователен праг - средно образование. За агентите става задължително да се сключи застраховка професионална небрежност.
"Много от брокерите скочиха, понеже видяха заплаха някои хора да се опитат да "приватизират" сектора. След 5-6 обсъждания в страната, през февруари 2013 г. направихме голямо събиране в София, на което дойдоха 40-50 институции - от всички парламентарни групи, от ДАНС, от НАП, които официално подкрепиха проекта. На практика нямаше нито една държавна институция, която да се обяви против", коментира вчера пред "Стандарт" зам.-председателят на "Националното сдружение Недвижими имоти" Добромир Ганев.