Инвестициите в Китай растат с най-бавния си темп от последното десетилетие през първите 10 месеца на 2014 г., а индустриалното производство е по-слабо от очакваното
Според изданието новите данни ще засилят натиска върху управляващите да вземат нови мерки за подсилване на икономиката, писа в. "Файненшъл таймс".
Новите данни ще засилят страховете, че слабите инвестиции ще доведат по-рязко забавяне на растежа на китайската икономика. Анализаторите обаче са на мнение, че това забавяне е неизбежно в хода на смяната на китайския икономически модел, който днес се преориентира към увеличаване на ролята на потребителите. Най-голямото предизвикателство пред управляващите е да забавят спада в инвестициите, за да предотвратят рязко увеличение в безработицата и стреса на финансовата система.
През октомври инвестициите са нараснали с 15.9 в сравнение със същия месец миналата година. Това е най-бавният ръст на инвестициите от декември 2001 г. насам, като основните причини за забавянето са оттеглянето на инвестициите в недвижимост и спадът в продажбите на недвижими имоти.
Индустриалното производство нарасна със 7.7% на годишна база, като тази стойност е най-ниската от 2009 г.
Financial Тimes посочва, че има изгледи свиването на пазара на недвижими имоти да е приключило. Продажбите на годишна база през октомври са спаднали с 1.3% в сравнение с 10.3% през септември. Местните администрации в много големи градове премахнаха ограниченията върху ипотечните кредити, наложени през 2010 г., когато беше най-големият пик на цените на недвижимостта.
Забавянето на ръста на инвестициите обаче най-вероятно ще засили дебата дали е необходимо държавата да предостави още стимули за икономиката. През 2014 г. централната банка предприе редица таргетирани мерки най-вече чрез отпускане на заеми на големи банки. Агенцията за икономическо планиране одобри множество инфраструктурни проекти, които целят засилване на икономическата дейност.
На този етап Китайската народна банка се въздържа от по-активни мерки, например снижаване на основния лихвен процент. Икономиката на Китай нарасна със 7.3% през третото тримесечие, най-бавния ръст през последните 5 години.