Институтът за международни финанси, представляващ най-големите банки на планетата, е на мнение, че нетните притоци на частни капитали към тези страни ще намалеят с 36 милиарда долара до 1.145 трлн. долара през 2013 година
Притокът на инвестиции към страните с нововъзникващи пазарни икономики ще продължи да намалява през 2013 и 2014 година в перспективата на затягане на американската парична политика, което кара инвеститорите да поемат по-малко рискове, сочи проучване на Института за международни финанси - ИМФ (IIF), цитирано от Франс прес.
Институтът, представляващ най-големите банки на планетата, е на мнение, че нетните притоци на частни капитали към тези страни ще намалеят с 36 милиарда долара до 1.145 трлн. долара през 2013 година.
През 2014 година спадът се очаква да бъде 33 милиарда долара. "Инвеститорите са все по-обезпокоени от отражението от оттеглянето на подкрепата на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ за икономиката най-вече на фона на забавянето на растежа в нововъзникващите пазарни икономики", подчертава в комюнике главният управляващ директор на ИМФ Хунг Тран.
По-нататъшно покачване на лихвите в света би представлявало друго предизвикателство за ръководителите на тези страни след период на силен растеж на кредитирането, допълва той. Предпазливостта на инвеститорите към страните с нововъзникваща пазарна икономика се отразява на фондовите борси на тези страни, които отчитат спад от около 15 процента от 22 май и резултатите им са по-слаби в сравнение с фондовите пазари на богатите страни от началото на годината.
Не всички страни с нововъзникваща пазарна икономика обаче са поставени под един и същ показател, тъй като най-изложени на риска са страните, които са най-зависими от външно финансиране. Други обаче са нетни износители на капитали и ще се справят по-добре като производителите на петрол (Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Русия), както и Китай и Южна Корея.