Иран се надява да се върне на равнището на износ на петрол отпреди санкциите за три месеца след отмяната на наложените от Запада ограничения, заяви заместник-министърът на петрола Рокнедин Джавади
Така Иран вместо осми, ще стане четвъртият по големина износител на петрол. "Надяваме се, че можем да се върнем към нивата на износ, които имахме до санкциите", казва Джавади, цитиран от Ройтерс. Според агенцията, заместник-министърът се надява за определения период да стигне до износ на 2,5 милиона барела дневно. Той допълни, че половината от общия експорт може да бъде за Азия.
Сега Иран, според ОПЕК, изнася 1,9 милиона барела дневно, като отстъпва на Кувейт, Канада (2 млн.), Нигерия (2,2 млн.), Ирак (2,4 млн.), Обединените арабски емирства (2,7 млн.), Русия (4,7 млн.) и Саудитска Арабия (7,6 млн.). Световният износа на суров петрол е 39,8 млн. барела дневно.
Джавади предполага, че цената на петрола може да нарасне до около 80 долара на барел до края на 2016 година. "От търговска гледна точка днешните цени на петрола следва да се поддържат и постепенно да се увеличават", каза той в кулоарите на конференцията по петрола и газа в Куала Лумпур.
По-рано беше съобщено, че Иран е готов да започне веднага доставките на суров петрол за Европа, след като бъдат вдигнати санкциите на Запада.
Споразумение за окончателното уреждане на иранския ядрен въпрос трябва да бъде готово до 30 юни. Параметрите на бъдещия документ бяха договорени от "шесторката" (петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН плюс Германия) с Иран в началото на април в Лозана.