Според експертни оценки ЛИБОР определя ставката по кредити, достигащи общо 550 трилиона долара
Общият размер на исковете, подадени срещу водещи банки заради предполагаемото им участие в манипулиране на ключовата лондонска междубанкова процентна ставка ЛИБОР (London Interbank Offered Rates), има опасност да достигне 176 милиарда долара, прогнозираха експерти от най-голямата австралийската инвестиционна банка Macquarie Group, съобщи днес Би Би Си.
През юни британската банка Barclays бе глобена от регулаторните власти на САЩ и Великобритания с 453 милиона долара за манипулиране на ЛИБОР. Вече стана известно, че и други водещи световни банки може да са участвали в тези незаконни действия.Редица юридически компании са подали от името на клиентите си искове за компенсации за финансови загуби, причинени в резултат на подобни действия.
"Австралийските специалисти са изчислили възможните загуби на пазара на синдикирани кредити - 111,9 милиарда долара; по различен вид деривати - 38,3 милиарда долара; по корпоративни облигации - 19,8 милиарда долара; по ипотечни кредити - 3,9 милиарда долара; по сделки за покупка на валута - 1,6 милиарда долара; по студентски заеми - 800 милиона долара", информира агенцията, цитирана от ИТАР-ТАСС.
От 1985 година лихвата ЛИБОР служи като еталон за пресмятане на стойността на кредита на всички пазари и в икономиките практически на всички страни по света. Според експертни оценки ЛИБОР определя ставката по кредити, достигащи общо 550 трилиона долара.