През миналата седмица Испания оповести по-добри от очакваните данни за бюджетния дефицит в размер на 6,7% от БВП през миналата година след приложените строги мерки на бюджетни икономии и повишение на данъците от правителството на Мариано Рахой
Според бюджетния министър на Испания Кристобал Монторо, ако въобще има ревизия на данните за бюджетния дефицит на Испания през 2012 г., тя може да бъде само в низходяща посока.
През миналата седмица Испания оповести по-добри от очакваните данни за бюджетния дефицит в размер на 6,7% от БВП през миналата година след приложените строги мерки на бюджетни икономии и повишение на данъците от правителството на Мариано Рахой. Този бюджетен дефицит е доста под дефицита в размер на 8,96% от БВП за 2011г., но и над поетия ангажимент на испанските власти към Европейския съюз за дефицит от 6,3%.
Монторо изрази надежда, че 2013-та ще бъде последната година на криза, като очаква през 2014г. испанската икономика да се върне по пътя на растежа.
Именно испанските публични финанси бяха един от основните обекти на интензивна критика по време на дълговата криза в Еврозоната през последните години. Това доведе до рязко повишение на цената на държавния дълг (скок на лихвите на испанските държавни облигации) през първите месеци на 2012 г. с оглед опасенията, че властите няма да успеят да ограничат публичните разходи.
Но предприети строги мерки на икономии от Рахой и обещанието на ЕЦБ в началото на есента да направи всичко необходимо, за да съхрани еврото и запази Еврозоната, доведе до рязко понижение на напрежението на "периферния" дългов пазар, в т.ч. и до намаляване на испанските лихви по дълга.