Канадски учени под ръководството на геолога Лари Мъстин са изчислили последствията от изригване на Йелоустоунския супервулкан за Америка. Оказва се, че в резултат на катаклизма цялата територия на САЩ ще бъде засипана с пепел
За да направят изчисленията, изследователите използвали модела Ash3d, който може да интегрира много атмосферни явления. По-конкретно с негова помощ може да се определи турбулентността в първоначалното изхвърляне, а също възходящите потоци от вулкана.
Геолозите модифицирали технологията по такъв начин, че тя да отчита глобалните мащаби на изригването. Учените разгледали три сценария за развитие на катаклизма, в които изригванията продължавали три дни, седмица или месец. При това били отчитани измененията в посоката на вятъра.
Оказало се, че в повечето сценарии пепелта покрива цялата територия на САЩ. При това на отдалечените от вулкана крайбрежия слоят пепел би достигнал от един до три милиметра. Сан Франциско ще се окаже засипан от 44 милиметра пепел.
Йелоустоунската вулканична калдера е разположена в северозападната част на щата Уайоминг и заема голяма част от националния парк. Калдерата има размер 55 на 72 километра.
Вулканът е открит през 60-те години с помощта на спътникови снимки. Оказало се, че под кратера има огромен мехур с магма на дълбочина повече от 8000 метра.
Учените изяснили, че вулканът е изригвал три пъти. Първото изригване е било преди 2,1 млн. години, когато е изхвърлил стълб на височина 50 километра, който е достигнал горните граници на стратосферата. Пепелта е покрила повече от една четвърт от територията на Северна Америка.
Втория път вулканът е изригнал преди 1,27 млн. г., като този път силата е била по-слаба от първото изригване. Височината на изхвърлянето е достигнала 28 километра.
Третото изригване се е случило преди 640 000 години. То е било два пъти по-слабо от първото, но в процеса на изригване стените на кратера са се срутили, образувайки калдера.
По прогнози на учените вероятността от изригване на вулкана в близко врече е 0,00014%. Това число е получено въз основа на периодичността в изригването на вулкана. Но изследователите отбелязват, че подобни геоложки процеси не се явяват редовни и предсказването им е невъзможно.
В медиите периодично се появяват съобщения за възможността от скорошно изригване на супервулкана. Такава опасност много активно е обсъждана миналата година, когато в парка били фиксирани 60 труса. Освен това от парка започнали да бягат бизоните, което също се разглежда като предвестник на приближаваща катастрофа.
Но според учените това са само слухове. Както отбелязва проф. Аркадий Тишков от Института по география на РАН, днес вероятността от изригване на Йелоустоун е същата, както и в последните сто години.
Но последствията наистина ще бъдат сериозни – слой пепел ще засипе голяма част от земеделските територии, което може да доведе до глад и гибел на значителна част от населението на Земята, смята климатолози.