Родните дружествата трябва да станат част от световна система за идентификация на юридическите лица, участващи на световните финансови пазари
Комисията за финансов надзор обяви, че приема на първо четене проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване (ЗИД на КСО) и го публикува за обществено обсъждане в 14-дневен срок. Промените са в отговор на препоръки от Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA). В мотивите на КФН се казва, че на 11.09.2014 г. в EIOPA са приети насоки за употребата на идентификационния код на правния субект, с които се въвежда система за идентификационен код на правния субект. Системата е предложена от Съвета за финансова стабилност и е подкрепена от държавите от Г20.
С Насоките се препоръчва на националните надзорни органи да изискат от определени категории финансови институции (включително институциите за професионално пенсионно осигуряване) да се сдобият с такъв идентификационен код и да гарантират, че предоставяната до EIOPA информация за разглежданите институции съдържа този код.
Идентификационният код представлява международен 20-знаков буквено-цифрен код, който позволява уникална идентификация на юридическите лица, участващи на световните финансови пазари. Понастоящем световната система за издаване на такива кодове все още е в процес на въвеждане, но в рамките на нея вече се издават предварителни идентификационни кодове, които автоматично ще станат окончателни, когато системата стане напълно функционираща.
Използването на международен идентификационен код значително подобрява автоматизацията на обработката на данните за финансовите институции и улеснява надзорната дейност и координацията между националните надзорни органи и компетентните органи на ЕС. Налице широко съгласие между компетентните европейски органи и финансовите институции за възможно най-скорошното преминаване към посочената система, се казва още в мотивите към законопроекта на КФН. С проекта на Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване се въвежда изискване фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми и пенсионноосигурителните дружества, които ги управляват, да се сдобият с такъв код.
С цел обезпечаване на надзора за спазване на посоченото изискване с проекта се въвежда и задължение за дружествата да уведомят заместник-председателя на КФН, ръководещ управление "Осигурителен надзор”, за издаването на посочените кодове в 7-дневен срок от настъпване на това обстоятелство.
Издаването и поддържането на регистрацията на международен идентификационен код е свързано с разходи за финансовите институции, размерът на които не е значителен. Съгласно направената оценка на въздействието от EIOPA преди издаването на Насоките първоначалната такса за регистрация варира между 70 и 150 евро, а годишната такса за поддръжката на регистрацията – между 31 и 100 евро, в зависимост от организацията, която издава кода. Предвид обстоятелството, че пенсионноосигурителните дружества събират такси и удръжки за управлението на фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми, със законопроекта се предвижда, че разходите за издаването на ИКПС са за сметка на дружествата.
Предлаганите изменения и допълнения в Кодекса за социално осигуряване не са свързани с допълнителни разходи за държавния бюджет. Упражняването на контрол за спазването на предвидените в чл. 216а от кодекса изисквания ще се осъществява в рамките на текущия надзор над дейността на пенсионноосигурителните дружества.