136 народни представители гласуваха „против”
Правителството на Бойко Борисов оцеля при четвъртия вот на недоверие, влязъл в парламента. Той беше поискан от БСП и ДПС заради "провала в областта на правосъдието и вътрешните работи".
В гласуването се включиха 210 народни представители, от които 72 „за”, 136 „против” и двама „въздържали се”.
При обсъждането във вторник опозицията атакува, използвайки критиките на евродоклада за напредъка на страната и факта, че България остава под наблюдение още година.
Като мотив за искания вот беше изтъкнато и забавянето на членството в Шенген, повишената контрабанда, корупцията и „полицейщината”.
Дебатите обаче се въртяха предимно около това кой всъщност е виновен за лошия доклад на ЕК– настоящето правителство или предишното.
Освен че ще бъде записан в статистиката като четвърти опит на опозицията да свали кабинета в НС (БСП и „Атака” внесоха още едно искане, което обаче не стигна до пленарна зала, след като националистите оттеглиха подписите си – бел. ред), събитието ще се запомни и с нови попълнения сред вербалните бисери на депутатите.
Лидерът на РЗС Яне Янев призова да бъде издигнат паметник на вътрешния министър Цветан Цветанов, а председателят на „Атака” Волен Сидеров сравни премиера с „тибетски як”.
Пет неуспешни вота на недоверие към кабинета "Борисов" са в активите на 41-то Народно събрание от конституирането му до момента.
Първият вот на недоверие - през октомври 2010 г., беше по инициатива на БСП и ДПС, заради политиката в сферата на здравеопазването.
Вторият, също неуспешен, опит за парламентарно бламиране на правителството на премиера Бойко Борисов, беше заради неуспеха на антикризисната политика. Той беше през юни 2011 г. и отново внесен от Коалиция за България и ДПС.
Месец след това беше иницииран и третият, отново неминал вот на недоверие, за "провал на политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, провалено членство в Шенген, полицейщина и нарушаване на основни човешки права". Той отново беше на КБ и ДПС.
В началото на април тази година БСП и "Атака" внесоха искане за вот на недоверие към правителството заради спиране на проекта за АЕЦ"Белене" и провалената енергийна политика на България. По-късно съвносителите от "Атака" оттеглиха подписите си и така подписката беше анулирана, а вотът не се състоя.
През януари 2011 г. пък мнозинството даде подкрепата си за управлението на ГЕРБ при гласуването на поискания от самия министър-председател Борисов вот на доверие.