Предложенията са разпределени в девет ключови направления, които според БСК следва да бъдат приоритетно
Пакет от 9 предложения за подобряване на бизнес средата и икономически растеж в България внесоха при министър-председателя Пламен Орешарски от бизнес организациите.
Мерките бяха представени от председателя на УС на БСК Сашо Дончев и изпълнителния председател на камарата Божидар Данев.
Тази сутрин икономическият министър Драгомир Стойнев обяви 5 основни направления за развитието на икономиката.
Някои от тях се припокриват с заявените от работодателските организации, а други бяха заявени от Орешарски при представяне на правителството.
Предложенията са разпределени в девет ключови направления, които според БСК следва да бъдат приоритетно.
Орешарски заяви на срещата, че до две седмици ще бъде създадена работна група на равнище зам.-министри, които ще работят за намаляване на разрешителните, които утежняват бизнес обстановката в страната.
По думите му, в момента има около 1200 различни разрешителни лицензионни режими или режими, които се доближават до лицензионните.
Деветте направления са следните:
1. Предвидимост на нормативната уредба и оперативната среда,
2. Коректност при разплащанията от страна на държавата и общините,
3. Пълен преглед на регулаторните режими,
4. Промяна в системата на административните такси,
5. Радикална промяна в системата за възлагане на обществени поръчки,
6. Ненамеса на държавата в пазарни отношения,
7. Данъци и осигуровки,
8. Въвеждане на електронно управление,
9. Политика срещу изнасяне на добавена стойност от страната.
За обществените поръчки от бизнес организацията искат премахване на възможностите за възлагане на свързани с възложителя лица, както и при участие в конкурс за обществени поръчки с големи обеми кандидатите да декларират предварително и обемите от дейности, предвидени да бъдат възлагани на подизпълнители.
БСК предлага да се въведе изискване към възложителите на обществени поръчка за арбитражни клаузи в договорите с изпълнителите да се разшири обемът на информация в регистъра на обществените поръчки - анекси, подизпълнители, разплащания и други.
За приходите от такси и глоби бизнесът предлага без изключения те да постъпват директно в Държавния бюджет, а не в съответните ведомства, за да нямат те интерес непрекъснато да увеличават размера им.
За съдебните такси бизнесът предлага да се въведе горна граница на съдебната такса по търговски дела, а и тези такси да се плащат на части - при завеждане на делото да се заплаща 20 на сто, а остатъкът да е дължим след приключване на съдебния спор от загубилата делото страна. Това ще окаже допълнителен натиск върху правосъдната система за ускоряване на съдопроизводството.