Наредбата за работното време, почивките и отпуските е приета от социалните партньори
Това каза на брифинг вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) във връзка с постановления на Министерския съвет за изменение и допълнение на Наредбата за работното време, почивките и отпуските и за промяна на Правилника за прилагане на Закона за социалното подпомагане, предаде "Фокус".
"Като цяло наредбата бе подкрепена от участниците, имаше възражение по някои текстове - и редакционни, и по отношение на това дали трябва по-ясно да се изпише някое задължение", посочи още той.
"Например в Наредбата няма задължение работодателят да информира предварително синдикалните организации тогава, когато има удължено работно време. Това е така, защото той предварително трябва да се консултира с тях, когато има намерение да го удължи. Отделно синдикалните организации имат право да изискват всякакви документи, включително и този. Законът е достатъчно ясно и няма смисъл да се преповтаря с наредбата", обясни Калфин.
"Втората тема, която обсъждахме, извън редакционните изменения, беше свързана с това при отпадане на графика на отпуски, но при запазване на две-годишната давност, изискването работодателят до края на януари да уведоми писмено всеки работник за това колко отпуск му остава и колко от него трябва да се използва", посочи той.
По думите му е имало възражение от страна на работодателите, че това е допълнително натоварване, но в същото време всеки работодател е длъжен, когато работник поиска справка от трудовото досие - каквато и да било, да я получи. Калфин посочи, че писменото уведомяване може да има различна форма и не е казано, че трябва да бъде само на хартиен носител.
"За да бъдат спокойни хората, че за краткосрочна работа няма да загубят социалните си помощи, предлагаме да не се отчита като доход и да не се спират социални помощи заради дневните трудови договори", каза Ивайло Калфин.