Социалното министерство подготви промени в закона, които целят да се затегне режимът за получаване на детски надбавки, за да се избегнат злоупотребите
Вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин ще представи предложенията за промени в Закона за семейни помощи за деца.
Според плана на ведомството семействата с едно дете, които имат доход под 350 лв. на член от домакинството, ще получават добавки в размер на 35 лева месечно. При две деца сумата ще е 85 лева, при три - 130 лева. За четвърто и последващо дете подкрепата ще бъде по-ниска от 35 лева. В момента семействата получават добавки от 50 лв. за второ дете, а за всички останали сумата е 35 лв.
Според Ивайло Калфин идеята е да се промени моделът за насърчаване на раждаемостта в страната, като добавките да се плащат на семейство, а не за дете.
Друга промяна, която социалното министерство предвижда е родителите на малолетните момичета, които раждат, да остават без детски добавки. Мярката цели тези семейства да не получават двойни суми, тъй като сега бабата взима пари за невръстната майка, а тя - за новороденото си бебе, обясни в края на януари Калфин.
Тази идея на социалния министър бе определена като дискриминационна от председателя на социалната комисия в парламента Хасан Адемов (ДПС). Той заяви, че мярката е противоконституционна и припомни, че родителите на деца, които не ходят на училище, каквито биха били малолетните майки, автоматично спират да получават добавки.
Адемов цитира и данни, според които само 12% от семействата в България имат по три деца.
Друга промяна в закона цели спирането на практиката жени да се записват формално в университетите, само за да се възползват от еднократната помощ за раждане на дете от майка-студент, която е в размер на 2 880лв. Вариантите, които министерството обмисляше, включваха получаване на помощта на части след завършване на даден семестър или накуп - след навършването на една годинка от детето. В момента майките, които следват, получават помощтта наведнъж, веднага след раждането на детето, като от тях се иска само документ, че са се записали във висше учебно заведение.
В представянето на законопроекта днес ще участва и директорът на дирекция "Социално включване" Елена Кременлиева.