15 Ноември 2024, 17:02 Днес (3) | Вчера (5)

Камерън призна, че напливът от българи и румънци е по-малък от очакваното

14 Май 2014 10:29 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 14 май 2014, 10:47
Под лиценза на creativecommons

Камерън подчерта, че целта на кабинета не е била да ограничи достъпа на гражданите на ЕС до британския трудов пазар, а да предотврати нерегламентираното ползване на социалната и здравната системи от имигрантите

Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън призна неохотно, че броят на имигрантите от България и Румъния в Обединеното кралство от 1 януари 2014 г., когато паднаха ограниченията за трудовите пазари на старите държави-членки на ЕС, е бил по-малък от очакваното от неговото правителство. 

Заради дискриминационното отношение към гражданите на България и Румъния британското правителство получи остри критики и предупреждение от ЕК да не нарушава общностното законодателство и основни принципи на Съюза, в противен случай го чака съд.

Темата за имиграцията попадна във фокуса на изслушване на британския премиер Дейвид Камерън от депутати в Камарата на общините. Въпросът е ключов в дневния ред на изборите за Европейски парламент и експлоатиран от популистките и евроскептични партии, включително Партията на независимостта на Обединеното кралство, които искат ограничаване на притока на имигранти от ЕС и дори затваряне на границите. Камерън опита да разсее тези опасения.

"По европейската тема – нито един гражданин на ЕС не е с ограничен достъп за пребиваване и работа във Великобритания. Хората могат да идват да работят, да учат, да развиват бизнес. Но трябва да обърнем внимание на първоначалното значение на термина "свобода на движение” – това е да отидеш в която страна от ЕС пожелаеш и да получиш право да работиш в нея.", заяви Дейвид Камерън.

Премиерът наблегна на факта, че правителството му е засилило контрола върху системата за помощи при безработица и детски добавки за имигрантите във Великобритания.

"Една от причините за това чужденците да не получат незабавен достъп до нашите системи за социални грижи и здравеопазване е, че те не идват на Острова с готови предложения или оферти за работа. Затова направихме някои важни промени в законодателството – за ограничен достъп до социалните и здравни системи, за жилищното настаняване, на каквото нямаш право, ако не си намерил работа до 6 месеца от престоя си в страната, за възможността такива хора да бъдат депортирани обратно в родината им. Ако не можеш да си помогнеш сам, държавата не е длъжна да ти помага и се връщаш обратно.", каза още Камерън.

На въпрос на депутата лейбърист Кийт Ваз, председател на комисията по вътрешните работи, дали българите и румънците, пристигнали на острова от 1 януари 2014 г. са около 30-ина хиляди, което е значително по-малко от прогнозирания брой, Камерън отказа коментар на статистическите данни с аргумента, че те още не са излезли, но заяви, че опитът от предишни години е показал, че броят на имигрантите от страни-членки като Испания и Италия е бил по-голям от този от новите страни-членки, присъединили се към ЕС през 2004 г.

Мерките, които британското правителство предприе срещу имигрантите от България и Румъния, бяха остро критикувани от ЕС, а ЕК заплаши страната със съд и наказателни мерки, ако продължи да нарушава правата на свободно движение на хора в рамките на Съюза.

Партията на независимостта на Найджъл Фараж се заигра със страховете на британците за масов приток на работници от България и Румъния, а най-смешният неин плач бе, че българите и румънците могат да откраднат работните места на местните.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив