Интересите на застрахованите и акционерите са максимално защитени, твърдят от финансовия надзор
Комисията за финансов надзор (КФН) назначи квестори, които да управляват Международна застрахователна компания “Европа" и "Българска взаимозастрахователна кооперация" (БВЗК). Надзорноците са стигнали до това решение на извънредно заседание проведено в началото на седмицата (12 юли) и то неподлежи на обжалване по съдебен път. Мярката, която се прилага за първи път, откакто е създадена комисията, е заради сериозни нарушения на Закона за застраховането, обясни на специална пресконференция членът на КФН и изпълняващ длъжността ръководител на управление “Застрахователен надзор” Нуредин Кафелов.
На 13 юли квесторите са влезли във въпросните две дружества и са поели тяхното управление. Мандатът им е за 6 месеца, през които те ще трябва да стабилизират компаниите и да отстранят всички закононарушения. Към 31 март активите на МЗК "Европа" са 5,3 млн. лв., а на БВЗК са 271 хил. лeвa. Оздравителни програми все още не са приети, но и това ще стане съвсем скоро, заяви специално за “INSURANCE.BG” Нуредин Кафелов.
Едва след изтичане на 6-месечният период ще се решава съдбата на застрахователните дружества, обясниха надзорниците. Ако финансовото положение се стабилизира и бъдат отстранени всички закононарушения, квесторите ще напуснат компаниите и тяхното управление ще бъде поето от избраното от общото събрание на акционерите ръководство. При определени обстоятелства има вероятност срока за работата на квесторите да бъде удължен. Не е изключен и най-лошият вариант, а той е, че ако не е възможно оздравяването на компаниите и нормализиране на тяхната дейност да им бъдат отнети лицензите, коментираха експертите от надзорното ведомство.
Прегрешението на БВЗК е, че при осъществяване на дейността си и счетовоното отразяване е допуснала пропуски и грешки, в резултат на които не е възможно да се определи точният брой на член-кооператорите, което е едно от основните изисквания на Закона за застраховането, обясни мотивите на КФН Кафелов. За да може да съществува една застрахователна кооперация по бълагарското законодателство броят на член-коорераторите и не трябва да бъде по-малък от 500 човека. Не е възможно да се установи реалният размер на собствените средства и платежоспособността на застрахователя, както и да се направят изводи задействителното финасово състояние на кооперацията. Това са показатели, които са основни при оценяване дейността на застрахователя и при нарушение на всеки един от тях може да възникне основание за отнемане на разрешението за извършване на застрахователна дейност, обясниха от надзорната комисия. БВЗК е допуснала нарушение на Закона за застраховането и подзаконовите норматини актове по неговото прилагане, някои от които трябва да се приемат за особено тежки и системни нарушения. За 2003 г. са й съставени 3 акта по чл. 52 от Закона за застраховането, като общият размер на глобата е 15 000 лв., които към днешна дата все още не са платени. В края на 2003 г. и през I-то тримесечие на т.г. кооперацията отново е в нарушение на правилата за диверсификация и дисперсия на резервите като всичките и депозити са в една банка. Кооперацията е нарушила изискването за осигуряване на покритие на целия нетен размер на застрахователните резерви с активи, обобщиха констатираните нарушения от надзора. Така на 13 юли за квестор на БВЗК е назначен Петър Вълчев Тончев. Управители на кооперацията не бяха открити за коментар на създалата се ситуация.
Софроний Георгиев Атанасов пък е квесторът назначен от 13 юли в МЗК “Европа”. До неговото назначаване се стигнало след констатирани нарушения в работата на компанията. Например търговските гружества “Алмид”, “Гама кабел”, “Енергокомплект”, “Национален изследователски институт на транспорта” и “Увеселителен парк Тракия” са придобили акции на капитала на застрахователя в нарушение на чл.9, ал.8 от Закона за застраховането, като не са представили декларации, с които да удостовелят произхода на средствата за придобиване на акциите, съобщи Кафелов. Удостоверяването на финансовото състояние и декларациите са представени чак на 28.05.2004 г., доста след приключване на проверката в компанията. Установени са договори за финансова помощ между МЗК “Европа “ и нейни акционери, което също е грубо нарушение на Закона за застраховането. От надзорът отказаха да коментират конкретни имена на акционери.
“Въпреки, че сме го констатирали няколко пъти и те са уведомени за това нещо имаме документи, които показват по безспоред начин, че към 30.06.2004 г. тази практика е продължила”, обяснява още Кафелов.
Мениджърите на компанията са допуснали и грубо нарушение на застрахователно-техническите резерви. Освен това имало проблеми със забавяне на изплащането на обезщетения, неправомерно назначаване на нов мениджър и още други правни и финансови проблеми, които Кафелов не пожела да коментира в детайли.
Той обаче намекна, че ще бъде търсена отговорност и от одиторите, които са заверили балансите и отчетите на двете “проблемни” дружества и ако бъде доказано, че те са констатирали нередности и въпреки това не са предприели необходимите действия, те ще бъдат извадени от списъка на експерт-счетоводителите, които могат да одитират застрахователни компании.
От надзора изрично обявиха, че независимо от влизането на квестори в МЗК “Европа” и БВЗК, застрахователни компании ще продължат да изпълняват своите функции и задължения пълноценно и ще обслужват клиентите си без проблеми. Нещо повече те изразиха увереност, че в рамките на следващите 6 месеца ще бъдат отстранени всички проблеми и няма да се стига до по-сериозни мерки за провинилите се дружества. Що се отнася до интересите на клиентите то място за притеснение няма, тъй като са максимално защитени, твърдят надзорниците.