Китай ще се стреми към ниво на безработица от 5,5%, като през настоящата година ще бъдат разкрити повече от 12 милиона градски работни места
Китай ще се насочи към икономически растеж от около 5 процента тази година - експанзия, която анализаторите описват като амбициозна, тъй като втората по големина икономика в света се бори с предизвикателства като проблеми в имотния пазар и слабо доверие на инвеститорите, съобщиха Ройтерс и Файненшъл таймс, визирайки речта на китайския премиер Ли Цян на 14-ия конгрес на Общокитайското събрание на народните представители. Ли Цян, който се счита за вторият по значимост лидер в Китай след президента Си Цзинпин, също така обеща предприемането на стъпки за трансформиране на модела на развитие на страната и обезвреждане на рисковете, подхранвани от фалирали строителни предприемачи и задлъжнели регионалния управления и градове, както и повишаване на военния бюджет със 7,2%, като същевременно втвърди реториката по отношение на Тайван, подчертавайки, че страната "решително ще се противопостави на сепаратистки дейности, насочени към независимостта на Тайван", предаде БНР. "Основата за непрекъснатото възстановяване и подобряване на икономиката на нашата страна все още не е солидна, с оглед на недостатъчно търсене, свръхкапацитет в някои индустрии, слаби обществени очаквания и много продължаващи рискове", каза Ли, докато представя своя "работен доклад" пред близо 3000 делегати в т. нар. Голяма зала на народа в Пекин. Премиерът посочи, че освен това, че Китай ще се стреми към ниво на безработица от 5,5%, като през настоящата година ще бъдат разкрити повече от 12 милиона градски работни места, а и ще увеличи военния си бюджет със 7,2%, а инфлация ще достигне 3%. Анализатори отбелязват, че страната е изправена пред постоянна дефлация, като през януари потребителските цени спаднаха с най-бързия годишен темп от 15 години насам.
Целите бяха до голяма степен в съответствие с пазарните очаквания. Официалните цели за икономически растеж на Китай се понижиха през последното десетилетие, тъй като управляващите в азиатска държава се стремят да сменят подхранвания чрез дългове модел на растеж на страната.
Анализаторите обаче предупреждават, че целта за икономически растеж от 5,5% през 2024 г. ще бъде по-трудна за постигане, отколкото през 2023 г., когато експанзията достигна 5,2%, но благодарение на най-вече на ниския базов ефект по време на коронавирусната пандемия.
Ли Цян също така обяви цел за бюджетен дефицит в съответствие с числата от миналата година и нови специални облигации на централното правителство, но разочарова инвеститорите, които се надяваха да бъде даден по-голям тласък на разходите за икономиката.