През последните години земетресенията, тайфуните и наводненията в Китай се увеличиха заради световните климатични промени
Китайският Регулатор на банковия и застрахователния пазар (CBIRC) призова компаниите да засилят ролята на застраховането срещу природни бедствия и да разширят продуктовото си портфолио. Целта е да се повиши информираността на населението за застраховането срещу природни бедствия и отговорното място, което то заема в националната система при извънредни ситуации. Това се казва в изявление на CBIRC, оповестено от Reuters. Мащабни наводнения в края на юни в Китай взеха 73 жертви. Над 10 000 бяха евакуирани в по-безопасни зони заради рекордни валежи в централната китайска провинция Хънан. Обилният дъжд от 17-18 юли причини наводнения, преливане на реки и огромни затруднения за обществения транспорт. В административния център на провинцията град Чжънчжоу се наложи метрото да спре работа, след като пътниците се оказаха във вода до кръста. Известният будистки манастир Шаолин, както и други културни обекти бяха засегнати от стихията. Наводненията доведоха до повреда в железопътната и автомобилната инфраструктура. Загинаха и хиляди глави добитък.
По данни на CBIRC, китайските застрахователи са получили 376 200 претенции, а общата сума на застрахованите щети към момента достига 492 млн. юана (над $76 млн.).
Наводненията са често срещани по време на дъждовния период в Китай. Техният обхват обаче се увеличи през последните години, както заради активната урбанизация в страната, така и заради световната климатична криза. Като цяло рисковете от природни бедствия, като земетресения, тайфуни и наводнения, засягат най-силно населението и причиняват най-сериозни щети. Затова в застрахователната област са необходими повече продукти, които да задоволят разнообразните потребности на хората при застраховането на рисковете, се казва още в информацията от CBIRC.